A A+ A++

W dzisiejszych czasach, gdy technologia dominuje w naszym codziennym życiu, coraz więcej osób pracuje przy komputerze. Tym samym, ergonomia stanowiska pracy z monitorem ekranowym staje się kluczowym elementem dbania o bezpieczeństwo i higienę pracy. Z końcem 2023 roku w życie weszły nowe przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Nowe zasady dotyczące wyposażenia stanowiska pracy

17 listopada 2023 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej wprowadziło nowe zasady dotyczące organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Zmiany te, mają na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracowników. Nowe przepisy nakładają na pracodawców szereg obowiązków, które muszą być spełnione nie tylko przy tworzeniu nowych stanowisk pracy, ale także w przypadku już tych istniejących.

Wyposażenie stanowiska pracy – monitor, podstawka, mysz, klawiatura

Monitor, mysz i klawiatura to podstawowe urządzenia na każdym stanowisku pracy wyposażonym w komputer stacjonarny. Jednak większość firm już dawno wymieniła jednostki stacjonarne na mobilne laptopy, które umożliwiają pracownikom pracę zdalną i pracę w terenie.

Konstrukcja laptopa niewiele ma wspólnego z wygodną postawą podczas pracy. Mały ekran i niewygodny touchpad używane przez większość dnia negatywnie wpływają na obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, nie wspominając o skutkach dla wzroku.

Dlatego, każde stanowisko pracy musi być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą optymalne ustawienie ekranu (jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości oczu pracownika) oraz w dodatkową klawiaturę i mysz.

Ponadto, aby definicja ergonomicznego stanowiska pracy była spełniona w 100%, należy zakupić dobry sprzęt i właściwie go ustawić. Pozycja monitora względem źródeł światła powinna ograniczać odbicia. Z kolei konstrukcja klawiatury musi umożliwiać pracownikowi przyjęcie pozycji, niepowodującej zmęczenia mięśni barków, szyi, przedramion czy dłoni.

W ofercie firmy Biurpap znajdują się dobrej jakości urządzenia komputerowe (https://biurpap.pl/akcesoria-komputerowe), które spełniają nowe zasady wyposażenia miejsca pracy. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się urządzenia bezprzewodowe. Brak kabli umożliwia zachowanie na biurku większego porządku, ale co najważniejsze oferuje większą swobodę ruchów. Jednak zaopatrzenie stanowiska w ergonomiczną mysz bezprzewodową Logitech Performance MX (https://biurpap.pl/akcesoria-komputerowe/myszki/mysz-bezprzewodowa-laserowa-mx-czarna) czy bezprzewodową klawiaturę Logitech K360 (https://biurpap.pl/akcesoria-komputerowe/klawiatury/klawiatura-k360-920-003094) to dopiero połowa sukcesu. Dlaczego? Czytaj dalej.

Ergonomiczne stanowisko pracy – must have to regulowane krzesło, ale nie tylko

W wielu miejscach pracy dotychczasowe krzesła mogą nie spełniać nowych zasad ergonomicznego miejsca pracy. Prawdopodobnie część firm będzie musiała je wymienić. Otóż krzesło zgodne z wymogami musi umożliwiać:

  • regulację podłokietników
  • regulację wysokości siedziska
  • regulację wysokości oparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa
  • regulację kąta pochylenia oparcia.

Ponadto powinno mieć odpowiednie wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów. Takie wymogi sprawiają, że poszukiwania dobrego fotela biurowego mogą okazać się czasochłonne. Dlatego podajemy model, który spełnia wszystkie wymogi i zapewni pracownikom odpowiedni komfort pracy – czarny fotel biurowy obrotowy (https://biurpap.pl/wyposazenie-biura/krzesla-biurowe/fotel-biurowy-obrotowy-ef-hg0001h-czarny). Natomiast, jeżeli pracownik zasygnalizuje pracodawcy, że mimo ergonomicznego wyposażenia stanowiska pracy nadal odczuwa dyskomfort i potrzebuje podnóżka, pracodawca powinien mu go dostarczyć.

Jaki podnóżek do biurka wybrać?

W ofercie Biurpap dostępne są różne rodzaje podnóżków. Najlepiej wybrać produkt, który oferuje jak najwięcej funkcji. Dzięki temu każdy może taki podnóżek indywidualnie dostosować do specyfiki własnego ciała.

Należy zwrócić uwagę, aby podnóżek oferował regulację wysokości i kąta nachylenia w 2 lub 3 poziomach. Dodatkowym atutem jest antypoślizgowa powierzchnia oraz bieżnik na płozach zapobiegający przemieszczaniu się podnóżka. Niektóre modele wyróżniają się specjalną wypukłą powierzchnią, umożliwiającą masaż stóp, pomagającą tym samym redukcję stresu i poprawiającą krążenie.

Dobrze zaprojektowane, ergonomiczne stanowisko pracy powinno składać się nie tylko z podstawowych przedmiotów spełniających wymogi. Komfort najwyższej rangi można uzyskać za pomocą dodatkowych akcesoriów ergonomicznych (https://biurpap.pl/wyposazenie-biura/akcesoria-ergonomiczne) Wśród nich są podpórka pod plecy, podstawka pod laptopa, podstawka pod dokumenty czy podstawka pod drukarkę.

Zmiany w przepisach są odpowiedzią na dynamicznie rozwijający się rynek pracy, coraz większą popularność pracy zdalnej i hybrydowej oraz rosnącą świadomość znaczenia ergonomii. Pracodawcy mają 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów na dostosowanie stanowisk pracy do minimalnych wymagań BHP. W związku z tym firmy najpóźniej do dnia 17 maja 2024 roku powinny wyposażyć stanowiska pracy w nowy sprzęt i wyposażenie odpowiadające znowelizowanym wymogom.

Należy pamiętać, że zdrowie i bezpieczeństwo pracowników powinno być dla nas priorytetem. Dlatego też zawsze warto zainwestować w ergonomiczne wyposażenie stanowiska pracy i dbać o jego prawidłową organizację. Dzięki temu można tworzyć miejsca pracy, które są nie tylko zgodne z przepisami, ale przede wszystkim przyjazne dla pracowników.

Więcej na: Biurpap.pl

Źródło informacji: BIURPAP J.M.G. FIGIŃSCY Spółka Jawna

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowstrzymajcie ten trend. Mercedes-AMG GT debiutuje z silnikiem 2.0
Następny artykułDramat reprezentanta Polski. W końcu się przyznał. “Wiedziałem, że jest bardzo poważnie”