Tychy otrzymały wyróżnienie – certyfikat Ekologicznego Partnera podczas Kongresu Miast i Biznesu za udział w projekcie Elektryczne Śmieci. To przedsięwzięcie, dzięki któremu w miastach istnieją rozwiązania ułatwiające mieszkańcom bezpłatne pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Z odpadów, które tyszanie wrzucali do czerwonych pojemników na „elektrośmieci” powstały między innymi ule w Parku Łabędzim.
- Elektrośmieci, czyli co?
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli wszystkie zepsute, nieużywane urządzenia RTV i AGD działające na prąd lub na baterie, telewizory, komputery, odbiorniki radiowe, odtwarzacze video, płyty CD i DVD, gadżety elektroniczne, telefony komórkowe, wiertarki, świetlówki, żarówki energooszczędne, zegarki, termometry elektroniczne, instrumenty muzyczne.
- Dlaczego musimy segregować elektrośmieci?
Wszystkie elektroodpady zawierają niebezpieczne dla środowiska substancje, dlatego można je wyrzucać tylko w określony sposób. Mamy 4 możliwości pozbycia się ich:
- oddanie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) – każdy mieszkaniec może oddać elektrośmieci bezpłatnie,
- odbiór przez firmę wywozową spod domu lub z wiaty śmietnikowej,
- bezpłatne oddanie do sklepu lub hurtowni, w którym zakupiło się nowy sprzęt,
- oddanie do stacji zbiórki małych elektroodpadów, do których można wrzucać mini-elektrośmieci.
Więcej o odpadach i ich segregacji na stronie https://umtychy.pl/odpady
źródło: UM Tychy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS