A A+ A++

Zachowaj ostrożność! Nowa fala oszustw związanych z rzekomymi dopłatami do przesyłek. Nie daj się nabrać na SMS-y od “firm kurierskich”.

  1. Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie, wysyłając fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę do przesyłki.
  2. Kwota “dopłaty” jest często symboliczna, lecz kliknięcie w link może kosztować dużo więcej.
  3. Zachęcają do uzupełnienia danych przez podejrzane strony internetowe, co może prowadzić do kradzieży pieniędzy lub danych osobowych.
  4. Telefony są mniej chronione przed atakami, dlatego warto być szczególnie ostrożnym.

Wirtualni łowcy naiwności nie śpią i znów wypuścili w sieć swoje haczyki, tym razem próbując wciągnąć nas w pułapkę rzekomych dopłat do przesyłek. Niby niewinna prośba o uiszczenie niewielkiej kwoty, a w rzeczywistości próba wydobycia z naszych kieszeni znacznie więcej. Zamiast dostarczyć paczkę, mogą dostarczyć nam finansowy cios.

W obliczu tego zagrożenia, nasze telefony komórkowe, choć niezastąpione, okazują się być słabym ogniwem. Znacznie łatwiej jest przestępcom zainfekować nasze smartfony niż komputery stacjonarne. Wystarczy chwila nieuwagi, jeden niewłaściwy klik, i możemy stracić nie tylko spokój ducha, ale i zawartość naszego konta bankowego.

Podstęp polega na tym, że oszuści doskonale wiedzą, jak grać na naszych emocjach i potrzebach. Widząc wiadomość o konieczności dopłaty do oczekiwanej przesyłki, spontanicznie reagujemy, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze zachować czujność i podchodzić z rezerwą do tego typu komunikatów.

W związku z tym, przed kliknięciem w jakikolwiek link otrzymany w SMS-ie, warto poświęcić chwilę na refleksję i sprawdzenie, czy faktycznie oczekujemy na jakąkolwiek przesyłkę od nadawcy, który się do nas zgłasza. Nie dajmy się złapać na łatwiznę i nie pozwólmy, aby nasza niewiedza stała się źródłem zysku dla oszustów.

Jasnym jest, że w dobie cyfrowego postępu, gdzie każdy aspekt naszego życia coraz bardziej przenika się z internetem, musimy być wyjątkowo ostrożni. Nie pozwólmy, aby nasza cyfrowa naiwność stała się pożywką dla internetowych drapieżników. Pamiętajmy, że w sieci nie tylko my polujemy na okazje. Czasem to my stajemy się łupem.

Wg inf z: Policja Mysłowice

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzewodnik po wywozie gruzu dla indywidualnych inwestorów budowlanych
Następny artykułGmina Bochnia. RPK wozi pasażerów nowymi Mercedesami