A A+ A++

Zanim jeszcze sezon ogrodowy rozkwitnie w pełni, można zwiększyć szanse na botaniczny sukces odpowiednio przygotowując ziemię na zagonach i w szklarni. Prace można śmiało rozpocząć w marcu, gdy tylko gleba rozmarznie, a pogoda będzie sprzyjać. Eksperci podkreślają, że dobre przygotowanie ziemi jest równie ważne jak dobór wysokiej jakości roślin i ich staranna pielęgnacja. Podpowiadamy, czym nawozić ogród na wiosnę.

Ziemię na zagonach należy przede wszystkim spulchnić, fot. Peter Kniez/Shutterstock

  1. Wiosenne porządki, czyli piękny ogród na wiosnę
  2. Jak przygotować ziemię na pod kwiaty i ozdobne byliny?
  3. Jak przygotować ziemię pod warzywa na wiosnę?
  4. Jak przygotować szklarnię na wiosnę?
  5. Jak przygotować ziemię na wiosnę – najczęściej zadawane pytania

Borykasz się z problemami w uprawie? Urodzaj nie jest tak duży, jakbyś tego chciał? Odpowiedzią może być niewłaściwie przygotowana ziemia. To ona decyduje w głównej mierze o zdrowiu i rozwoju roślin i to w jej zakresie popełniamy najwięcej zaniedbań. Początek nowego sezonu to dobra okazja, aby uzupełnić braki i stworzyć optymalne warunki do uprawy.

Wiosenne porządki, czyli piękny ogród na wiosnę

Pierwszy krok, jak przygotować ziemię w ogrodzie, to dokładne oczyszczanie. W przeciągu późnej jesieni oraz zimy na zagony wraz z wiatrem i zwierzętami na pewno dostało się mnóstwo naturalnych odpadków – liści, połamanych gałęzi, nadgniłych owoców, itd. Należy je pieczołowicie usunąć, a materiał, który jest łatwo biodegradowalny przełożyć do kompostu. Błędem jest myślenie, że zeszłoroczne liście pozostawione na glebie wzbogacą ją w substancję próchniczą! Muszą się one najpierw rozłożyć, a najlepsze miejsce do tego to właśnie kompostownik. Zalegając na zagonach mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, kryjąc pod spodem szkodniki i patogeny.

W ramach porządków na zagonach należy też pozbyć się pozostałości po zeszłorocznych bylinach i gatunkach jednorocznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na chwasty, które wykorzystują wszystkie kaprysy pogody, aby przebić się na powierzchnię. Pozbywając się ich na przednówku, zaoszczędzisz sobie mnóstwo pracy w sezonie!

Prace porządkowe warto rozszerzyć na szopę z narzędziami. Dlaczego to takie ważne? Na łopatach, motykach i grabiach pozostała na pewno ziemia z poprzedniego roku, a wraz z nią zarodniki grzybów oraz jajeczka szkodników. Przed rozpoczęciem pracy na zagonie wszystkie narzędzia należy więc umyć, oczyścić ze rdzy, a sekatory i nożyczki również wydezynfekować!

Jak przygotować ziemię na pod kwiaty i ozdobne byliny?

Śnieg, mrozy, deszcze i wiatry sprawiają, że gleba na zagonach staje się zbita. Trudno jest w niej rozwijać się nasionom i młodym korzeniom, tym bardziej, że poziom wilgotności jest niewyrównany. Kluczowe jest więc przekopanie górnych 20-30 cm podłoża w taki sposób, aby ziemia się przemieszała i uległa spulchnieniu. Przy okazji można dokończyć czyszczenia, pozbywając się podziemnych resztek chwastów i zeszłorocznych upraw.

Spulchniać warto ziemię nie tylko na pustych zagonach, ale również wokół drzew i krzewów, zwłaszcza, jeśli planujesz je na wiosnę gnoić. W zależności od uprawianych gatunków należy oczywiście wziąć poprawkę na korzenie, które czasami rozrastają się dość płasko wszerz. W tym przypadku można posłużyć się małymi grabkami, aby podnieść chociaż kilka wierzchnich centymetrów gleby.

W dalszej kolejności warto pomyśleć o jakości ziemi pod kątem
planowanych upraw. Każdy gatunek ma swoje indywidualne wymagania, więc o
tym jak przygotować ogród na wiosnę decydujemy dopiero w momencie, gdy
uprawy są już rozplanowane. Kryteria, które należy wziąć pod uwagę, to
pożądany typ gleby, preferowany odczyn pH oraz poziom składników odżywczych. Wszystkie je można zmieniać, stosując odpowiednie dodatki do ziemi.

Czym nawozić
ogród na wiosnę? Generalnie, większość roślin ozdobnych, w tym również
gatunki jednoroczne, będzie wdzięczna za materię organiczną w postaci
kompostu. To idealny dodatek zwłaszcza do ubogiej i gliniastej gleby,
gdyż poprawia jej strukturę, zwiększa wilgotność i dostarcza cennych
związków odżywczych. Gatunki, które są szczególnie podatne na gnicie
korzeni spowodowane niedostatecznym poziomem przepuszczalności
skorzystają również na dodać do podłoża piasku.

Przygotowanie
ziemi na wiosnę wymaga dokładnego wymieszania wszystkich składników
podłoża, a następnie zagrabienia go do poziomu. Następnie zagony należy
lekko podlać, gdyż woda pozwoli zlikwidować ewentualne kieszenie
powietrzne. Na koniec ziemię pokrywamy warstwą mulczującą, np. kory lub
dodatkowego kompostu, która zapobiegnie rozwojowi chwastów i utracie
wilgotności. Nawet, jeśli pogoda będzie jeszcze płatać figle przed
wiosennym wysiewem lub wysadzaniem, warstwa mulczująca ochroni strukturę
ziemi, a pod wpływem wilgoci i zmian temperatury zacznie się stopniowo
rozkładać, wzbogacając podłoże w dalsze związki odżywcze.

Przed rozpoczęciem wiosennych prac ogrodowych należy oczyścić wszystkie narzędzia, fot. PhotographyByMK/Shuttertock

Jak przygotować ziemię pod warzywa na wiosnę?

Specyficznych przygotowań wymaga ziemia na grządkach warzywnych. Ją również należy oczyścić i spulchnić, ale poszczególne dodatki zależą ściśle od rodzaju płodów, których oczekujemy.

Oto krótki poradnik, jak wybrać nawozy na wiosnę w ogrodzie warzywnym, aby przygotować ziemię w ogrodzie pod konkretne uprawy:

  • Pomidory skorzystają na dużej dawce kompostu lub dojrzałego obornika, a dodatkowo mała ilość wapna pomoże zwiększyć ilość wapnia i zneutralizować odczyn gleby (idealnie w granicach 6,5-6,7 pH).
  • Zagon na ziemniaki warto na dwa miesiące przed wysadzeniem wzbogacić w kompost, mech torfowy lub mieloną korę sosnową.
  • Również truskawki zyskają na porządnej dawce kompostu lub mchu torfowego, a dodatkowo dla zwiększenia przepuszczalności ziemi warto wzbogacić ją w perlit lub wermikulit.
  • Cebula i czosnek oprócz kompostu skorzystają na dodatkowej dawce potasu, który znajduje się np. w popiele drzewnym.
  • Ogórki i cukinie potrzebować będą zagony z dużą ilością materii organicznej oraz dodatkiem fosforu pod postacią np. mączki kostnej.

Dla optymalnych rezultatów najlepiej jest poddać ziemię specjalistycznej analizie, którą zajmują się wybrane laboratoria. Na podstawie przesłanej próbki oceniają one kwasowość podłoża, stopień zasolenia, poziom fosforu (P), potasu (K) oraz magnezu (Mg) jak również potrzebę wapnowania. Znając wyniki badania łatwiej jest zdecydować jak przygotować ziemię pod warzywa na wiosnę.

Tabela przedstawiająca podstawowe kroki jak przygotować ziemię na wiosnę; opracowanie własne

Jak przygotować szklarnię na wiosnę?

Przygotowanie ziemi w szklarni na nowy sezon rządzi się nieco innymi zasadami. Tutaj nie mamy zwykle problemu z ubiciem gleby czy zaśmieceniem jej liśćmi. Problemem mogą być natomiast szczątki roślin z ubiegłego roku. Pod koniec lata spora część pomidorów i ogórków w uprawie szklarniowej wykazuje już oznaki chorób grzybowych spowodowanych niedostatecznym wietrzeniem i wysokim poziomem wilgotności. Pozostawione w podłożu sprzyjają one rozwojowi chorób w kolejnym sezonie. Ziemię należy więc bardzo dokładnie oczyścić, a wszelkie organiczne resztki wynieść na kompost.

Zagony w szklarni co roku uzupełniamy nową glebą – tak ze względu na wspomniane wyżej czyszczenie, jak i naturalny proces rozkładu i osiadania organicznych komponentów podłoża. W zależności od planowanych upraw i aktualnej kondycji gleby (test pH można przeprowadzić nawet we własnym zakresie) do ziemi w szklarni można domieszać dojrzały kompost, mech torfowy, włókno kokosowe, mączkę kostną lub mączkę z krwi, miałki piasek, wióry drewniane lub trociny oraz w razie potrzeby mączkę wapienną oraz popiół drzewny dla regulacji poziomu kwaśności.

Dojrzały kompost to najlepszy dodatek do ziemi przeznaczonej pod uprawę warzyw, fot. Marina Lohrbach/Shutterstock

Jak przygotować ziemię na wiosnę – najczęściej zadawane pytania

Czym nawozić ogród na wiosnę, aby odczyn gleby był bardziej kwaśny?

Składniki zakwaszające glebę to przede wszystkim nie w pełni dojrzały kompost, mech torfowy i fusy po kawie.

Jak zmienić odczyn gleby na bardziej zasadowy?

Alkalizujące dodatki do gleby to wapno i dolomit, czyli nawóz wapniowo-magnezowy. Z domowych metod poleca się również sodę oczyszczoną oraz popiół drzewny.

Jak przygotować ziemię, aby była lepiej przepuszczalna?

Dla polepszenia struktury gleby warto dodać do niej piasek, perlit lub wermikulit. Przepuszczalność zwiększa również materia organiczna.

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „Soil Preparation: How Do You Prepare Garden Soil for Planting?” Catherine Boeckman, https://www.almanac.com/soil-preparation-how-do-you-prepare-garden-soil-planting, 26/02/2024
2. “Preparing garden soil for spring – 5 ways that will give your new plants a boost” Holly Crossley, https://www.homesandgardens.com/gardens/preparing-garden-soil-for-spring, 26/02/2024
3. “How to Prepare Your Garden for Spring” Jessica Hill, https://seewhatgrows.org/prepare-garden-spring/, 26/02/2024
4. “3 Soil Tips for Spring Planting” Sally McCabe, https://phsonline.org/for-gardeners/gardeners-blog/3-soil-tips-for-spring-planting, 26/02/2024
5. “Prepare your greenhouse for spring” BBC Gardeners’ World, https://www.gardenersworld.com/plants/prepare-your-greenhouse-for-spring/, 26/02/2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkurs plastyczno-fotograficzny „Z mojej bajki…”
Następny artykułDlaczego warto zainwestować w laptop poleasingowy?