W przypadku gdy redukcja produkcji źródeł węglowych i gazowych również nie pozwala na zrównoważenie zapotrzebowania i produkcji energii, operator może sięgnąć po eksport awaryjny. – Ten środek nie zawsze jest jednak dostępny, bo pogoda jest podobna u sąsiadów i także tam występują nadwyżki energii – wyjaśnia PSE. Dopiero gdy te środki okażą się niewystarczające, polecana jest redukcja produkcji OZE. – Trzeba mieć na uwadze, że takie działanie nie jest obecnie niczym niezwykłym w systemach o dużym udziale źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych. Redukcję generacji OZE stosują również operatorzy w innych krajach, zwłaszcza w tych z systemami o dużym udziale OZE – wyjaśnia PSE. Obecnie w Polsce moc zainstalowana OZE to już ok. 27 GW, z czego ponad 17 GW to PV; w ciągu ostatniego roku moc fotowoltaicznej wzrosła o ok. 5 GW. – Powoduje to, że mogą być okresy z nadwyżkami energii – dodaje PSE.
Czytaj więcej
Ryzyko awarii rośnie
Wróćmy jednak do bloków węglowych. Właściciele elektrowni przyznają, że ryzyko usterek w przypadku tak dużej dynamiki pracy rośnie. – Przy regulowaniu mocy elektrowni od minimum do maksimum nie ma to większego znaczenia dla jego pracy, natomiast praca z niskimi mocami wpływa na sprawność jednostek wytwórczych – przyznaje rzeczniczka Enei Berenika Ratajczak. Zapewnia ona jednak, że wszystkie bloki w Grupie są przystosowane do pracy od minimum do maksimum technicznego i tak pracują. – Zwiększył się jednak zdecydowanie czas pracy jednostek na minimalnym obciążeniu oraz liczba uruchomień i odstawień – mówi Ratajczak. Dodaje, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czy dana awaria lub usterka powstała z tej przyczyny. – Częste uruchomienia zwiększają ryzyko wzrostu awaryjności, zaś mniejsza liczba przepracowanych godzin przez jednostki obniża ten wskaźnik – wyjaśnia.
Nie inaczej jest w Grupie Tauron. – W ostatnich latach obserwujemy istotne zwiększenie liczby przypadków całkowitego odstawiania wszystkich bloków w elektrowniach oraz zwiększenie ilości rozruchów – informuje spółka, która tłumaczy, że częste zmiany w temperaturze bloku prowadzą do naprężeń w materiałach, kotłach i turbinach. – W ostatnich latach identyfikujemy wzrost ilości napraw koniecznych przy prowadzeniu remontów planowych – mówi wprost Tauron.
Czytaj więcej
Jak tłumaczą więc spółki, z punktu widzenia niezawodności pracy elektrowni, w tym ryzyka potencjalnych awarii, najbardziej niekorzystny jest scen … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS