Publikacja z dnia: 15-03-2024 15:03
W piątek, w sali widowiskowej MCK spotkał się z mieszkańcami kandydat na stanowisko burmistrza miasta Jacek Wolski.
Formuła otwartego spotkania jest najlepszym sposobem konfrontacji własnej wizji z oczekiwaniami i sugestiami tych mieszkańców dla których ważny jest los naszej, małej społeczności.
Kandydat na burmistrza Nowego Miasta
Jacek Wolski 40 l. były pracownik magistratu, obecnie urzędnik gminy w Mszanowie, wykształcenie wyższe prawnicze. Ubiega się o stanowisko włodarza miasta z pozycji radnego miejskiego kończącej się kadencji. Do rady startował z komitetu obecnego rywala Leona Prusakowskiego i z trójką radnych tworzył tam szczątkową opozycję.
Walorem kandydata jest wiek średni, znajomość samorządowej materii i co istotne jest specjalistą w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Na pewno nie będzie czuł się zagubiony w urzędzie miejskim tudzież reprezentowaniu miasta na szerszym forum. Jest wiceprzewodniczącym LGD, które z natury rzeczy jest dedykowane do współpracy ze wszystkimi samorządami w regionie.
Problemem pretendenta na burmistrzowski fotel może być rozpoznawalność kandydata wśród wyborców nie specjalnie interesującymi się lokalnymi sprawami a takich jest większość.
Mało o sobie, więcej czasu na pytania
Trudno doszukiwać się w programie komitetu jakiś fajerwerków, co raczej dobrze świadczy o poważnym podejściu do spraw miejskich. Postulat utworzenia budżetu obywatelskiego w Nowym Mieście pojawia się też u innych kandydatów, co raczej źle mówi o obecnej władzy. Ignorowanie mieszkańców, ich wniosków i sugestii “bo my wiemy najlepiej” powinno odejść do przeszłości. Arogancja w traktowaniu pani Izy i jej męża, która w opiece nad bezdomnymi zwierzętami zderzała się z brakiem zrozumienia jest tutaj dobitnym przykładem.
Przy całej masie zgłaszanych drobnych problemów pojawiały się też znaczące. Chodzi tu głównie o wykluczenie komunikacyjne mieszkańców miasta. Rzecz ignorowana i odkładana, nie raz pojawiająca się przy innych okazjach niż wybory. W mieście nie ma komunikacji zbiorowej. Ta miała by sens, gdyby traktować trzy miejscowości jako aglomerację. Linia Bratian – Kurzętnik żeby powstała wymaga współpracy trzech samorządów. Jak na razie tego brak i tak gmina Nowe Miasto realizuje przewozy tylko dla swoich mieszkańców. Osobnym lecz nie mniej ważnym kłopotem dla mieszkańców miasta jest dotarcie do węzła komunikacyjnego jakim jest Iława. Linia wspomagana przez Urząd Marszałkowski to porażka.
Zupełnie niezrozumiałe jest to, iż od kilkunastu lat mówimy o przywróceniu znaczenia rzeki Drwęcy. Nawet lub tylko i wyłącznie dla mieszkańców miasta w którym brak atrakcyjnych szlaków spacerowych. Oczywistym jest fakt, że wodnych turystów będzie więcej niż tych, którzy zdecydują się zjechać z nowomiejskiej obwodnicy, gdzie brak jest widocznej informacji dla przejeżdżających, że właśnie mijają Nowe Miasto o czym mówił jeden uczestnik spotkania.
Wyborca głosujący na Jacka Wolskiego zapewne nie zawiedzie się na ważnym punkcie jego programu jakim jest spójność ścieżek rowerowych w mieście. To był temat wiodący początku kampanii kandydata, który obiecał iż po niezbędnych niedużych inwestycjach całość nabierze logicznego znaczenia.
Oczywiście nie zabrakło wystąpień ludzi startujących z innych komitetów, którzy przyszli trollować spotkanie. Taki folklor, gościu zadający pytanie by następnie samemu na nie odpowiedzieć raczej nie zbuduje poparcia ani dla siebie, ani dla komitetu który reprezentuje.
Czy warto zmieniać władzę w mieście?
Pojawienie się kilku komitetów wyborczych w nadchodzących wyborach jest już jakąś odpowiedzią. Tam, gdzie funkcjonują w miarę dobrze włodarze gmin nie ma wśród mieszkańców woli by coś zmieniać. Każdy z kandydatów startujących z miasta ma jakieś atuty, które przeważą szalę. Kampania trwa w najlepsze, liczy się dotarcie do niezdecydowanych ze swoim przekazem.
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JACKA WOLSKIEGO
1. Krzysztof Kliniewski 55 l.
2. Waldemar Franciszek Cellary 68 l.
3. Radosław Józef Koziorzemski 40 l.
4. Jacek Markuszewski 35 l.
5. Tomasz Harfelder 45 l.
6. Magdalena Teresa Kortes 42 l.
7. Marlena Emilia Orłowska 38 l.
8. Jacek Wolski 40 l.
9. Radosław Wiesław Szczepański 40 l.
10. Daniel Smukała 41 l.
11. Beata Teresa EwertowskaŁątkowska 54 l.
12. Adam Graban 56 l.
13. Agnieszka Maria Gołembiewska 42 l.
14. Janusz Korzeń 37 l.
15. Patrycja Teresa Umińska 38 l.
Przeciętna wieku kandydatów na radnych 44,7 lat. U głównego konkurenta, aktualnego burmistrza miasta ta średnia wynosi 59 lat.
(Grzegorz Podkomorzy fot.gp)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS