A A+ A++
fot. materiały prasowe

Papy dachowe należą do grupy najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych. Ich stworzenie przypisuje się pewnemu radcy szwedzkiemu, który kilkaset lat temu przybił do swojego dachu papier powleczony terenem drzewnym, który miał pełnić funkcję hydroizolacji. Od tego czasu minęło naprawdę wiele, a papa została znacznie bardziej udoskonalona. Jej główne zadanie pozostało jednak bez zmian – polega na ochronie poszycia oraz całego budynku przed negatywnym działaniem wody. Ten specyficzny materiał budowlany o grubości zaledwie kilku milimetrów, stworzony jest z dwóch warstw masy bitumicznej oraz umieszczonej między nimi osnowy, określanej mianem wkładki wzmacniającej. Współcześnie papy tworzone są z naprawdę różnych materiałów; osnowa wykonywana jest między innymi z tektury budowlanej, włókniny poliestrowej lub folii aluminiowej, zaś do bitumu dodaje się mieszaniny rozmaitych tworzyw sztucznych, głównie w celu poprawy jego właściwości. Wyróżniamy kilka rodzajów pap; każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, dzięki czemu rozmaitość produktów na rynku jest naprawdę wysoka.

Główne rodzaje pap dachowych i ich charakterystyka

Papę najprościej można opisać jako wielowarstwowy materiał hydroizolujący, którego używa się między innymi na dach. W sklepach możemy często spotkać papy wierzchniego krycia, podkładowe czy też papy do zastosowań specjalnych. Różnorodność może spowodować niemały chaos, zwłaszcza wśród osób, które dopiero zapoznają się z tematyką pokryć dachowych. Najprościej podzielić papy dachowe wedle ich przeznaczenia. Pod tym kątem wyróżniamy między innymi:

  • papy podkładowe → trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, stosowane jako zabezpieczenie domów oraz budynków gospodarczych przed przenikaniem wilgoci oraz wody; osoby zainteresowane zakupem pap podkładowych mogą spotkać się z produktem w bardzo wielu rozmiarach oraz parametrach użytkowych, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy jej zakupie;

  • papy wierzchniego krycia → wysoce odporne na procesy starzenia oraz wymagające warunki atmosferyczne; wyróżniają się na tle innych rodzajów wyjątkową wytrzymałością mechaniczną wobec wydłużania, rozrywania czy perforacji; papy wierzchniego krycia wykorzystywane są przeważnie na wielowarstwowych pokryciach dachowych;

  • papy izolacyjne → przeznaczone do izolowania fundamentów oraz pozostałych częściach budynków; różnią się między sobą wielkością, składem, przeznaczeniem oraz metodą aplikacji, nadając się do montażu na naprawdę wielu rodzajach podłoży;

  • papy fundamentowe → dedykowane izolacjom pionowym oraz poziomym przeciwwodnych fundamentów, a także poziomych izolacji zapobiegających gromadzeniu się wilgoci; w tej kategorii możemy wyróżnić papy termozgrzewalne z wkładką poliestrową; papy fundamentowe w swoim składzie posiadają dodatki zapobiegające korozji biologicznej oraz przerastaniu korzeni, stanowiąc wysokiej klasy produkt budowlany.

Warto wybierać materiały pochodzące od renomowanych producentów. Przykładem firmy, która posiada w swojej ofercie wysokogatunkowe papy jest Polskie Centrum Dachowe. Zainteresowani mogą zapoznać się z charakterystyką poszczególnych pap: termozgrzewalnych, samoprzylepnych oraz bitumicznych. Wszystko znajduje się na stronie polskiecentrumdachowe.pl/produkty/papy/, gdzie można również dokonać zakupu omawianych materiałów budowlanych. Wysokogatunkowa papa dachowa może okazać się jednym z najlepszych wyborów – należy jednak zwrócić uwagę na staranność jej montażu.

Najpopularniejsze metody układania papy

Trwałość pokrycia oraz pracochłonność ułożenia papy jest determinowana przez sposób, w jaki mocuje się ją do podłoża. W zależności od rodzaju podłoża, wyróżniamy montaż mechaniczny, z uszczelnieniem styków lepikiem (w przypadku drewna), a także przyklejanie masą asfaltową na zimno lub gorąco (w przypadku podłoża betonowego). W tworzeniu pokrycia dachowego, szczególnie docenia się papy termozgrzewalne. Wyróżniają się od zwykłych pap tym, że ich brzegowe pasmo pozbawione jest posypki – to zaś ułatwia łączenie poszczególnych części. Standardowy montaż papy termozgrzewalnej opiera się na przyklejeniu materiału budowlanego na całej powierzchni dachu oraz sukcesywnym podgrzewaniu rozwijanej rolki i podłoża przy użyciu palnika na specyficzny gaz propan-butan. Uzyskanie dobrej jakości pokrycia wymaga sporej wprawy oraz doświadczenia. W zmiennych warunkach atmosferycznych istnieje wysokie ryzyko przegrzania papy, w ten sposób powodując jej nadpalenie. Do gładkich i zagruntowanych podłoży zaleca się układanie pap samoprzylepnych; po zdjęciu folii ochronnej, rozwija się je i wstępnie dociska, następnie aktywizując sklejanie poprzez powierzchniowe podgrzanie oraz przewalcowanie rolką.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułList otwarty w sprawie pracowników PZKol do Ministra Sportu i Turystki
Następny artykułDebata kandydatów na burmistrza Nysy