A A+ A++

„Domagamy się całkowitego zaprzestania niszczenia efektów ciężkiej pracy tysięcy górników” – apelują do premiera o zniesienie podatku miedziowego radni powiatu lubińskiego. Taki apel wystosowali nie po raz pierwszy. Czas do tego jest jednak odpowiedni, ponieważ od kilku miesięcy mamy nowy rząd, a ci, którzy przed wyborami parlamentarnymi zapewniali, że tę daninę należy zmienić, mają teraz do tego narzędzia i możliwości.

Radni powiatu lubińskiego apelowali o zniesienie tej daniny, wprowadzonej w 2012 roku przez rząd PO-PSL, już cztery razy. Pierwszy raz pisali do rządzących w 2012 roku, potem jeszcze w 2013, 2015 i 2018. Na dzisiejszej sesji temat wrócił.

Oczekujemy, że zgodnie z wielokrotnie powtarzanymi deklaracjami przedstawiciela Pana partii, ale także Waszych koalicjantów, jesteście Państwo w stanie uczynić to w sposób bezzwłoczny i ostateczny, możliwie szybko znosząc ten krzywdzący podatek!

– piszą radni w najnowszym apelu, tym razem skierowanym do premiera Donalda Tuska.

– Mija już 12 lat od wprowadzenia tego podatku. Rząd PO-PSL pod przewodnictwem Donalda Tuska wprowadził tę niesprawiedliwą daninę w 2012 roku. Przez to, 4-5 miliardów złotych rocznie KGHM musi odprowadzać do budżetu państwa – przypomina Damian Stawikowski, członek zarządu powiatu lubińskiego. – Według informacji, które do nas docierają, dziś w KGHM-ie bardzo potrzebne są inwestycje związane z zalewaniem kopalni i te pieniądze, te miliardy złotych mogłyby być przeznaczone właśnie na jej zabezpieczenie. Być może grozi nam nawet zalanie kopalni Polkowice-Sieroszowice, takie informacje do nas docierają, i te pieniądze są dzisiaj szczególnie potrzebne – podkreśla.

Damian Stawikowski, członek zarządu powiatu lubińskiego

Kontrowersyjna danina miała być zniesiona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, co w czasie kampanii wyborczej w 2015 roku obiecywały m.in. Beata Szydło i Elżbieta Witek. Jedyną zmianą było jednak obniżenie w kwietniu 2019 roku stawki podatku o 15 proc. Było to wynikiem umowy koalicyjnej zawartej przez PiS i Bezpartyjnych Samorządowców Roberta Raczyńskiego na szczeblu samorządu województwa dolnośląskiego.

Kolejną ulgę KGHM odczuł w czasie pandemii: w 2022 roku na kilka miesięcy stawka podatku została obniżona o kolejne 25 proc. Mimo to spółka i tak oddała fiskusowi ponad 3 mld zł.

Od chwili wprowadzenia podatku „miedziowego” do połowy 2023 roku sam KGHM zasilił budżet państwa kwotą blisko 23 miliardów złotych. Tylko w ubiegłym roku spółka miała odprowadzić 4,6 mld zł!

PiS, choć obiecywał, w czasie swoich rządów nie zdecydował się na całkowite zniesienie podatku miedziowego. Teraz władzę sprawuje Koalicja Obywatelska, której lokalni politycy, w tym Piotr Borys z Lubina, przed wyborami parlamentarnymi podkreślali, że tę daninę należy zmienić i obniżyć. Czy teraz spełnią obietnice? Apel radnych powiatu lubińskiego ma o nich przypomnieć.

– Ci lokalni politycy Platformy Obywatelskiej przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi obiecywali, że taki podatek należy znieść. Myślę, że dzisiaj będą mogli wpłynąć na pana premiera Donalda Tuska, a nasz apel pomoże w pokazaniu, że lokalna społeczność uważa, że ten podatek należy obniżyć – dodaje Stawikowski.

Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego

– Wszyscy wiemy, że od października mamy nową władzę w państwie, koalicję, która została zawiązana po wyborach 15 października. Wcześniejsze apele były kierowane do wcześniejszych rządów i premierów, nawet do prezydentów. Natomiast obecnie jest dobry czas, kiedy kształtuje się pewną politykę działania władz państwowych, żeby mieć na uwadze dobro naszego okręgu i rejonu, który reprezentujemy – mówi Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego.

Paweł Kleszcz, starosta lubiński

– Ten apel jest wyrazem tego, że wszystkie opcje polityczne łączy to, że jest to podatek niesprawiedliwy, dedykowany, a właściwie uderzający tylko i wyłącznie w jeden podmiot gospodarczy. Jako samorządowcy możemy tylko prosić, apelować. Kwestie dotyczące legislacji, podatków to ul. Wiejska w Warszawie, Sejm i Senat – mówi starosta lubiński Paweł Kleszcz. – Zmieniła się władza w kraju. Skoro w mediach centralnych przebija się temat tego, czy dyskutować i głosować aborcję, czy nie i robi się z tego temat kampanii samorządowej, to zdecydowanie ważniejszym dla nas tematem jest ten związany z podatkiem od kopalin. O tym musimy mówić, bo ten podatek powinien być zlikwidowany – podkreśla starosta.

Jako mieszkańcy regionu i samorządowcy jesteśmy cały czas żywotnie zainteresowani tym tematem doskonale pamiętamy o obietnicach złożonych przez dolnośląskich posłów KO w kampaniach wyborczych do Sejmu zarówno w roku 2019, jak i 2023! Dotyczyły one obniżenia a nawet całkowitej likwidacji niesprawiedliwego podatku, nazywanego przez nich wielokrotnie daniną. Po ostatnich wyborach, które doprowadziły do zmiany władz na szczeblu centralnym przyszedł czas, żeby powiedzieć sprawdzam. Właśnie dlatego apelujemy do Pana Premiera wzywając do naprawienia błędu, który został popełniony przez koalicyjny rząd PO-PSL już ponad dekadę temu

– czytamy w apelu, który wkrótce trafi do premiera polskiego rządu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJarmark Wielkanocny w Częstochowie. Świąteczne zakupy, degustacje, koncerty i konkursy
Następny artykułBurmistrz Łabiszyna dał czerwone światło sortowni w Mamliczu