A A+ A++

W ramach rewizji Krajowego Planu Odbudowy projekt Izera miałby zostać przeniesiony do części pożyczkowej programu. Tym samym 4,7 mld zł zostałoby przeznaczone na inne cele. Z KPO Polska ma dostać łącznie 59,8 mld euro – 25,27 mld w postaci dotacji i 34,54 w formie preferencyjnych pożyczek.

– Na pewno będziemy chcieli, aby do części pożyczkowej trafił projekt produkcji pojazdów nisko- i zeroemisyjnych, czyli stworzenia mocy produkcyjnych do budowy takich pojazdów, który to projekt w sferze publicznej nazywany jest inwestycją Izera, choć o Izerze nigdy w KPO nie było ani słowa – wyjaśnia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko w rozmowie z Interią Biznes.

Oznacza to, że na polski samochód elektryczny Polska nie otrzymałaby bezpośrednio dotacji, ale istniałaby możliwość jego rozwijania za pieniądze z pożyczki, udzielonej np. na budowę fabryki – w przypadku, gdy założenia projektu zostałyby zweryfikowane pozytywnie.

Co z fabryką Izery?

13 marca spółka Mirbud poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego z ElectroMobility Poland, spółką odpowiedzialną za Izerę, w sprawie budowy zakładu produkującego samochody elektryczne. Umowa ma jednak wejść w życie dopiero po uzyskaniu przez ElectroMobility Poland stosownych zgód korporacyjnych.

Jak poinformował przedstawiciel Mirbudu Interię Biznes, zmiana finansowania projektu z perspektywy generalnego wykonawcy niczego nie zmienia, warunki pozostają takie jak do tej pory.

Spółka ElectroMobility Poland działa już od 2016 roku, sama prezentacja marki IZera miałą miejsce w 2020. Od 2021 większościowym udziałowcem ElectroMobility Poland jest Skarb Państwa.

Izera została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy, a konkretnie „wparcie dla gospodarki niskoemisyjnej”, jeszcze przez rząd Mateusza Morawieckiego. Izera miałaby spełniać cel „wzrostu zainstalowanych mocy produkcyjnych nowych pojazdów zeroemisyjnych do połowy 2026 r., pozwalających na produkcję 100 tys. pojazdów w ciągu roku”.

źródło: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-izera-a-modyfikacja-kpo-wiadomo-co-dalej-z-polskim-elektryki,nId,7391746

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPŚ w skokach – czterech Polaków awansowało do konkursu w Vikersund
Następny artykułDebata Senacka w Kaliszu. “Przez ostatnich osiem lat samorządy były ostoją demokracji”