A A+ A++

Odnawialne źródła energii i możliwość ich efektywnego wykorzystania są przyszłością światowej energetyki. Paliwa kopalne wyczerpują się, dlatego należy zrobić wszystko, by się od nich uniezależnić w możliwie jak najkrótszym czasie. Przy drożejących cenach energii konwencjonalnej można przemyśleć zamontowanie w swoim domu instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź, jak działają panele PV i cała fotowoltaika.

fot. licencja 123rf

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem, który pozwala na gromadzenie energii z promieniowania słonecznego, czyli ze źródła odnawialnego, za które nic nie płacisz. Ogniwa fotowoltaiczne, z jakich zbudowane są moduły fotowoltaiczne, mają za zadanie zamienić energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, którą możesz dowolnie wykorzystywać, np. do zasilania urządzeń w swoim domu. Zjawisko zamiany energii słonecznej na elektryczną określa się jako efekt fotowoltaiczny. Wytworzony prąd jest prądem stałym. Trafia on do inwertera, który przekształca go w prąd zmienny, taki sam, jak w instalacji elektrycznej, czyli w naszych gniazdkach.

Z czego składa się instalacja PV – panele fotowoltaiczne i inwerter

Kompleksowa instalacja PV składa się z paneli słonecznych, inwertera i okablowania. Panele fotowoltaiczne (panele solarne) są połączone w zestawy z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych. Do zamiany prądu stałego na zmienny potrzebne jest urządzenie nazywane falownikiem lub inwerterem solarnym. Dzięki niemu za pośrednictwem okablowania można przekazać prąd albo do domu i na bieżąco go wykorzystywać, albo do sieci publicznej i sprzedawać go po odpowiedniej cenie w roli tzw. prosumenta.

Panele fotowoltaiczne umieszcza się najczęściej na dachu przy użyciu konstrukcji wsporczej.
Instalacja fotowoltaiczna może być połączona z magazynem energii, który pozwala na gromadzenie nadwyżki niewykorzystanego prądu bez przesyłania go do sieci. Magazyn ten daje możliwość uzyskania prądu, nawet jeśli dojdzie do awarii sieci energetycznej. To swego rodzaju bateria, która będzie oferować Ci gromadzenie wyprodukowanej przez Twoją instalację energii.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Wybór paneli fotowoltaicznych i inwertera powinien być dokonany z dbałością o ich jakość i dopasowanie instalacji do zapotrzebowania na energię zgłaszanego przez domowników i inwestora. Panele PV mogą być panelami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi. Każde ogniwo w kolektorach monokrystalicznych zbudowane jest z jednego kryształu krzemu, a w przypadku paneli polikrystalicznych tworzy je wiele takich kryształów. Na rynku dominują bardziej wydajne moduły monokrystaliczne.

Dla uzyskania wysokiej efektywności systemu fotowoltaicznego warto poradzić się ekspertów w kwestii wyboru odpowiednich paneli i zoptymalizowania ich kąta nachylenia odpowiednio względem słońca. Realna wydajność paneli zależy od ich jakości, ale i od sprawności falownika. Jeśli będzie to urządzenie wysokiej solidne, będzie też znacznie bardziej efektywnie zamieniać prąd stały na zmienny.

Ubezpieczenie dla modułów fotowoltaicznych – co obejmuje?

Instalacja PV kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych,
w zależności od wybranej marki paneli fotowoltaicznych, inwertera, a
także wielkości systemu. Inwestycja ta z czasem się zwróci, ale trzeba
na to poczekać. By chronić panele przed kosztami losowych zdarzeń, które
mogłyby doprowadzić do ich uszkodzenia, możesz objąć je ochroną z
tytułu ubezpieczenia domu lub mieszkania. Na przykład w towarzystwie
UNIQA można wykupić ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i
ubezpieczenie instalacji zielonej energii.

Taka polisa obejmuje panele, a także kolektory słoneczne czy inwerter. Wspomniane ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych daje możliwość ustalenia indywidualnie sumy ubezpieczenia w zakresie od 1000 zł do 300 000 zł.


art.sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAfera z Harrym Potterem w tle. Prof. Sprout do fanów: Dorośnijcie
Następny artykułOto nowe Porsche Taycan Turbo GT. Szokuje mocą, demoluje trybem Attack