A A+ A++

Do konsultacji publicznych został skierowny projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiana dotyczy terminacji ciąży w 2, zgodnie z prawem, możliwych przypadkach. Stanowi to implementację zaleceń wydanych przez ministerialny zespół ds. opracowania wytycznych w zakresie przerywania ciąży.

Zmiany w rozporządzenia dotyczącym warunków przerywania ciąży 

Nowelizacja skierowanego do konsultacji projektu zmiany rozporządzenia zakłada, że dany podmiot leczniczy, realizujący umowę z NFZ w zakresie ginekologii i położnictwa, w przypadku, gdy zakończenie ciąży jest dopuszczalne z punktu widzenia prawa, jest zobowiązany do wykonania zabiegu terminacji ciąży. Również w przypadku, gdy lekarz powoła się na klauzulę sumienia, dany świadczeniodawca jest zobowiązany zapewnić wykonanie świadczenia kobiecie w tej placówce.

W przypadku, gdy szpital przyjmujący pacjentkę odmówi terminacji ciąży, zostanie obciążony karą umowną do 2% kwoty zobowiązania wynikającego z umowy, a dyrektor danego oddziału wojewódzkiego NFZ będzie mógł rozwiązać umowę w części lub w całości, bez zachowania okresu wypowiedzenia. 

Przypomnijmy, że obecnie prawo pozwala na przerywanie ciąży w dwóch przypadkach:

  • gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
  • gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu).

Jak wskazno w uzasadnieniu do projektu zmiany rozporządzenia, zagrożenie życia lub bezpośrednie zagrożenie zdrowia kobiety ciężarnej powoduje wyłączenie klauzuli sumienia. 

– […] lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. Zatem tzw. klauzula sumienia nigdy nie może mieć zastosowania w sytuacji zagrożenia życia kobiety ciężarnej niezależnie od zaawansowania (wieku) ciąży. W pozostałych przypadkach – zagrożenia zdrowia, tzw. klauzula sumienia może być stosowana pod warunkiem, że odroczenie interwencji medycznej nie spowoduje pogorszenia stanu zdrowia kobiety ciężarne.

Dalej w uzasadnieniu czytamy, że niezależnie od skorzystania przez lekarza z klauzuli sumienia, nie zwalnia to państwa z obowiązku zagwarantowania efektywnego dostępu do możliwości skorzystania z zabiegu legalnego przerwania ciąży. 

Źródła:

RCL

Aktualizacja: 11/03/2024 15:32

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaweł Wolicki poszedł na szkolenie wojskowe
Następny artykułPijana podróżowała z dzieckiem – do czasu