Tarnowo Podgórne ogłosiło, że z początkiem kwietnia tężnie solankowe powracają do użytku po zimowej przerwie. Mieszkańcy i turyści od 1 kwietnia będą mieli ponownie dostęp do tego naturalnego inhalatorium.
Tężnie solankowe w Tarnowie Podgórnym po kilkumiesięcznej przerwie, związanej z sezonem zimowym, teraz ponownie zostaną otwarte dla odwiedzających.
Przypomnijmy, że Tarnowskie Tężnie zainaugurowały swoją działalność 2 września, a ich otwarcie uświetnił dwudniowy festyn promujący zdrowie.
Tężnie są częścią Termalnego Parku Zdrowia i mieszczą się przy ulicy Zachodniej 5.
Czym są tężnie solankowe?
Tężnie solankowe to specyficzne konstrukcje, które służą do naturalnego odparowywania wody z solanki, czyli wodnego roztworu soli, najczęściej chlorku sodu, celem pozyskania soli i poprawy jakości powietrza. Ich działanie opiera się na przepuszczeniu solanki przez wiązanki gałęzi – najczęściej są to gałęzie tarniny lub czarnego bzu – które są układane na drewnianej rusztowatej konstrukcji.
Podczas przepływu solanka częściowo odparowuje, a powietrze wokół tężni nasycane jest mikroelementami, co tworzy mikroklimat podobny do tego nad morzem. Tężnie solankowe są często wykorzystywane w celach leczniczych i rekreacyjnych, zwłaszcza w miejscowościach uzdrowiskowych, gdzie mogą pomagać osobom z problemami układu oddechowego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS