Zgodnie z przepisami, 1 marca emerytury, renty oraz inne świadczenia długoterminowe podlegają corocznej waloryzacji. Wysokość tej waloryzacji jest uzależniona od wskaźnika waloryzacji, który z kolei jest zależny od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok, powiększonej o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Jaka waloryzacja emerytur 2024? O tyle wzrosną świadczenia
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wskaźnik waloryzacji w 2024 roku wynosi 112,12 procent. To oznacza, że emerytury i renty wzrosły o 12,12 procent. Osoby, które mają prawo do waloryzacji świadczeń, nie muszą składać wniosków w tej sprawie – waloryzacja jest dokonywana z urzędu, automatycznie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
“Każda osoba pobierająca emeryturę lub rentę, która na dzień 29 lutego posiadała prawo do otrzymywania tych świadczeń z ZUS, zostanie poinformowana o nowej wysokości swoich świadczeń. Rozsyłanie odpowiednich decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. ZUS przekaże również informacje o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury” – informuje ZUS w oficjalnym komunikacie.
Tabela waloryzacji emerytur 2024 netto i brutto. Mamy wyliczenia
Ile wynoszą emerytury po waloryzacji w roku 2024? Najmniejsze świadczenia emerytalne, renty dla rodzin, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także renty socjalne wzrosną z kwoty 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto. Jakie podwyżki mogą oczekiwać inne osoby pobierające świadczenia? Oto przykładowe wartości brutto i netto emerytur po waloryzacji w marcu:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS