– Pandemia COVID-19, ciągłe siedzenie w domu i lekcje on-line spowodowały, że młodzi ludzie zapomnieli jak ważny jest ruch w życiu każdego z nas. Cześć osób porzuciła uprawiane wcześniej sporty i przeniosła swoje życie do wirtualnego świata, zaszywając się w domach – uważa Małgorzata Piasecka, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, która wraz z grupą swoich szkolnych kolegów i koleżanek już po raz drugi realizuje projekt „Się ruszaj, wymówki nie szukaj” w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”.
Głównym założeniem projektu jest propagowanie aktywności fizycznej, zachęcanie dzieci i młodzieży, aby się ruszać i dbać po swoje zdrowie. Uczniowie tym razem działają w większym składzie niż podczas pierwszej edycji, która zakończyła się sporym sukcesem, bo nominacją do nagrody głównej – Złotego Wilka! Obecnie grupę tworzą trzecioklasistki: Małgorzata Piasecka (liderka projektu), Alicja Tomczak, Alicja Fijołek i Kaja Bartoszewska oraz pierwszoklasiści: Michał Piasecki, Tomek Sienkiewicz, Artur Ziółkowski i Jakub Bielak.
Uczniowie w ramach tegorocznej edycji mają za sobą już wykład na temat zdrowego odżywiania w I LO w Lubinie poprowadzony przez Dominikę Czubaszek, zajęcia na siłowni Fitarena Indomo czy trening rugby z Klubem Rugby Miedziowi Lubin.
– Dodatkowo przeprowadzaliśmy konkursy „Sportowa Migawka”, „Sport, zima i adrenalina”, a teraz rozstrzygamy walentynkowy konkurs „Zdrowe bicie serca”. Konkursy przeprowadzamy wśród uczniów szkół podstawowych. W ostatnich tygodniach zachęcaliśmy uczniów szkół podstawowych do ruchu, przeprowadzając prelekcje w szkołach podstawowych – wylicza liderka projektu.
Członkowie grupy angażują się też w Dni Kultury w swojej szkole, organizując zajęcia z jogi oraz kickboxingu z doświadczonymi trenerami Ewą Kauch i Martą Goszką. Będą to jedne z wielu warsztatów podczas Dni Kultury.
– Widzimy, że nasze różne sportowe inicjatywy pozytywnie wpływają na naszych rówieśników, daje nam to siłę do kolejnych działań. Mamy nadzieję, że dzięki nam lubińska młodzież i dzieci polubią aktywność fizyczną! – podkreślają uczestnicy projektu „Się ruszaj, wymówki nie szukaj”.
Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.
Fot. Archiwum grupy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS