A A+ A++

Jedni krytykują, że najważniejszy miejski plac to betonowa pustynia, inni chwalą, że wreszcie miasto ma piękną przestrzeń. Popękane i połamane płyty chodnikowe zostały zastąpione nową granitową nawierzchnią. W części ułożono stary bruk. W miejscu odkrytej przed kilkoma laty rząpi, czyli zbiornika na wodę, który kaliszanie złośliwie nazywali kaliską dziurellą powstało granitowe siedzisko. W jego centralnej części umieszczono mapę Europy z zaznaczoną lokalizacją Kalisza na Szlaku Bursztynowym.

Do wielowiekowej historii miasta nawiązują także napisy wygrawerowane w płytach dotyczące najważniejszych wydarzeń. Przed wejściem do ratusza można obejrzeć umieszczone w płytach powiększone kopie monet znalezionych w kaliskich świątyniach podczas ostatnich remontów oraz prac archeologicznych na starówce. Są więc denar kaliski Kazimierza Wielkiego, grosz wenecki czy moneta celtycka. Pod Kaliszem odkryto bowiem mennicę Celtów. Na Głównym Rynku stanął także fortepian zewnętrzny, który przypomina o muzycznych tradycjach Kalisza.

W Wielką Sobotę na starówce zaplanowano święcenie pokarmów a także wspólne śniadanie wielkanocne, koncerty oraz zabawy i konkursy. Wcześniej, w Niedzielę Palmową ma odbyć się przemarsz z palmami na Główny Rynek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNeptun wygrywa z Hetmanem Włoszczowa
Następny artykułW poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wylotem prezydenta i premiera do USA