A A+ A++

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie kultury przyznawana jest przez Powiat Opoczyński od wielu lat. Dotychczas decyzję o jej przyznaniu podejmowała kapituła złożona z laureatów nagrody. W tym roku po raz pierwszy było inaczej, wyjaśnia starosta Marcin Baranowski. – Kapituła opiniowała kandydatury, a o przyznaniu nagrody konkretnej osobie decydował zarząd powiatu – mówi starosta.

W tym roku do nagrody w dziedzinie kultury zgłoszonych zostało sześć kandydatur. Zarząd zdecydował o przyznaniu jej Przemysławowi Ciszewskiemu za zasługi dla ochrony dziedzictwa, sztuki ludowej i tradycji ziemi opoczyńskiej.

Przemysław Ciszewski to emerytowany nauczyciel, poeta, historyk, regionalista, członek PTTK – O/Żarnów. W czasie pracy zawodowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Warszawie był działaczem „Solidarności” oraz kolporterem wydawnictw podziemnych struktur NSZZ „Solidarność”. Pan Przemysław Ciszewski ma duże zasługi dla ochrony dziedzictwa, sztuki ludowej i tradycji Ziemi Opoczyńskiej. Przeznaczył piwnice swojego domu na Izbę Regionalną, w której znajdują się narzędzia, przybory, urządzenia i meble dawnej wsi opoczyńskiej. Wszystkie pozyskane eksponaty sam odrestaurował. W jego mini – muzeum znajduje się też izba paradna i komora. Pan Przemysław wraz z żoną w ludowych strojach opoczyńskich przyjmują wycieczki szkolne i turystyczne grupy zorganizowane, którym przybliżają historię życia opoczyńskiej wsi. Urządzają również pokazy wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym. Drugą ważną działalnością Pana Przemysława jest organizacja wystaw i prelekcji w placówkach kulturalno- oświatowych. Przemysław Ciszewski pisze wiersze o ziemi opoczyńskiej i bierze udział w konkursach poetyckich zdobywając czołowe miejsca na szczeblach wojewódzkich. W ramach działalności PTTK zasiada w Jury „Przeglądu Poezji Krajobrazy Polskie” organizowanych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Współpracuje ze środowiskiem kombatanckim z uwagi na bliskość zamieszkania obok rezerwatu „Diabla Góra”, który był miejscem zwycięskiej bitwy partyzanckiej 25 pp AK z Niemcami w 1944 r. Jest autorem trzech tomików wierszy i konsultantem – korektorem książki „Legendy spod Diablej Góry”.

Wniosek o przyznanie nagrody Panu Przemysławowi złożyło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Żarnowie.

Zarząd przyznał w tym roku także szczególne wyróżnienie. Za całokształt pracy twórczej, a w szczególności propagowanie sztuki ludowej regionu opoczyńskiego otrzymała je Bogumiła Pawlik, emerytowana nauczycielka, która przez 28 lat pracowała w Szkole Podstawowej w Kraśnicy, gdzie twórczością ludową regionu skutecznie zarażała tamtejszych uczniów.

Oprócz Przemysława Ciszewskiego i Bogumiły Pawlik do nagrody w dziedzinie kultury zgłoszeni zostali także: Józef Wijata, Kamilla Biniek-Kaczorowska, Andrzej Oliwa oraz Wioleta Kupis.

Źródło: Radio Plus/ Powiat Opoczyński

Foto: Powiat Opoczyński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzkolenia z kompetencji cyfrowych w mieście Wysokie Mazowieckie
Następny artykułW Ostrowcu Świętokrzyskim zagrali dla Hani Terleckiej