A A+ A++

Coraz więcej samorządów decyduje się na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Dla mieszkańców to ogromne ułatwienie i mniejsze koszty poniesione w ciągu miesiąca w kategorii transport. To także wielka korzyść dla środowiska. Większa liczba pasażerów w autobusach i tramwajach oznacza mniejszą liczbę pojazdów na drogach, co z kolei prowadzi do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza – o braku korków nie wspominając.

Zobacz wideo
Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Kolejne polskie miasto wprowadza bezpłatną komunikację. Efekt śnieżnej kuli?

Podczas ostatniej sesji rady miasta (27 lutego) samorządowcy z Wałcza na wniosek burmistrza zagłosowali za wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji miejskiej. Jak podaje w mediach społecznościowych “Gazeta Wałecka”, bezbiletowe przejazdy będą obowiązywać od pierwszego kwietnia tego roku. Oznacza to, że już za kilka tygodni wałczanie będą mogli poruszać się autobusami w obrębie miasta całkowicie za darmo.

“Jak mówił prezes ZKM Marek Wiza, przychód ze sprzedaży biletów wynosił w ubiegłym roku 260 tys. zł, przy czym koszt produkcji, sprzedaży i kontroli biletów to około 30 tys. Według szacunków ZKM bezbiletowa komunikacja może spowodować nawet czterokrotny wzrost liczby osób korzystających z komunikacji publicznej”, czytamy we wpisie lokalnych mediów.

Mieszkańcy Wałcza świętują. Darmowe przejazdy zaczną obowiązywać za niecały miesiąc

Wałcz to niewielkie miasto położone w województwie zachodnopomorskim o populacji ok. 25 tys. osób. Do tej pory obowiązywały tam następujące ceny biletów: normalny (2,6 zł), ulgowy (1,3 zł), normalny miesięczny od poniedziałku do piątku (70 zł), normalny miesięczny od poniedziałku do niedzieli (80 zł), ulgowy miesięczny od poniedziałku do piątku (35 zł) oraz ulgowy miesięczny od poniedziałku do niedzieli (40 zł).

W mieście funkcjonuje 14 linii autobusowych. Oprócz kursów miejskich wykonują również podmiejskie. Niestety na ten moment osoby dojeżdżające spoza miasta będą musiały w dalszym ciągu uiszczać opłaty za przejazd, chyba że władze gminne zadecydują się dołączyć do akcji samorządowców z Wałcza. To już kolejne polskie miasto, które postanowiło wprowadzić darmową komunikację miejską. Wcześnie podobne decyzje zapadły m.in. w Szczecinku, Radomsku, Lubinie, Kaliszu, Bolesławcu, Starachowicach, Ząbkach, Koninie, Mińsku Mazowieckim oraz Otwocku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Inowrocławiu będzie skwer Praw Kobiet?
Następny artykułJak opanować stres na rozmowie o pracę?