To muszą wiedzieć rolnicy w związku z nowym rozporządzeniem dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie.
W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Co muszą wiedzieć rolnicy?
Do 6 marca 2024 r. obowiązywało rozporządzenie z 12 stycznia 1998 r. w sprawie BHP przy obsłudze ciągników i maszyn stosowanych w rolnictwie. To rozporządzenie dotyczyło urządzeń, które często nie są już stosowane lub są stosowane bardzo rzadko. Brakowało przepisów określających wymagania i zasady BHP dla nowych procesów pracy, jakie powstały w związku z zastosowaniem nowoczesnych technologii produkcji rolniczej, przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn i urządzeń.
NAJWAŻNIEJSZE ZASADY BHP
1. Przy obsłudze sprzętu rolniczego stosuje się wytyczne określone przez producenta w instrukcji obsługi tego sprzętu i środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze zalecane przez producenta.
2. Sprzęt rolniczy obsługują pracownicy, którzy zostali zapoznani z instrukcją obsługi oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy stosowanymi przy jego obsłudze.
3. Obsługę sprzętu rolniczego wymagającego posiadania dodatkowych kwalifikacji, w szczególności urządzeń podlegających dozorowi technicznemu, urządzeń energetycznych i maszyn ciężkich, można powierzyć tylko pracownikom posiadającym takie kwalifikacje.
4. Operatorzy samojezdnego sprzętu rolniczego muszą dysponować dokumentami stwierdzającymi uprawnienia do kierowania takim sprzętem.
5. Sprzęt rolniczy można obsługiwać pod warunkiem, że został wyposażony w osłony ochronne lub inne zabezpieczenia zespołów roboczych i części ruchomych.
6. Regulowania i wykonywania prac konserwacyjnych lub napraw oraz czyszczenia zespołów roboczych i części ruchomych sprzętu rolniczego dokonuje się po uprzednim unieruchomieniu silnika tego sprzętu rolniczego, wyłączeniu wszystkich napędzanych zespołów roboczych i części ruchomych oraz ich zabezpieczeniu przed możliwością niezamierzonego uruchomienia.
7. Nie wykonuje się napraw pod uniesionym i niezabezpieczonym przed samoczynnym opadnięciem sprzętem rolniczym lub jego zespołami roboczymi.
8. Nie pozostawia się sprzętu rolniczego na stokach lub innych pochyłościach terenu bez zabezpieczenia go przed samoczynnym stoczeniem się.
9. Pracownicy obsługujący sprzęt rolniczy przebywają na pomostach technologicznych tylko jeżeli zezwala na to instrukcja obsługi.
10. Osoby postronne nie mogą przebywać między ciągnikiem a innym sprzętem rolniczym przy uruchomionym silniku ciągnika.
11. W czasie pracy sprzętu rolniczego nie odchyla się, nie zdejmuje i nie zakłada osłon ochronnych lub innych zabezpieczeń.
12. Płaskie pasy napędowe, stosowane do napędu sprzętu rolniczego, na całej swojej długości zabezpiecza się osłonami ochronnymi.
13. Sprzęt rolniczy przechowuje się zgodnie z wytycznymi określonymi przez producenta w instrukcji obsługi oraz w sposób zapobiegający okaleczeniu ludzi i zwierząt.
14. W kabinie operatora samojezdnego sprzętu rolniczego, podczas jego pracy, może przebywać tylko pracownik obsługujący ten sprzęt. W pojeździe tego typu jest obwiązek przechowywania w oznaczonym miejscu instrukcji obsługi.
15. Przy obsłudze samojezdnego sprzętu rolniczego nie można: zaczepiać lin, łańcuchów itp. do miejsc konstrukcyjnie nieprzewidzianych do tego celu; wchodzić na ten sprzęt i schodzić z niego w czasie jego ruchu; sprawdzać poziomu cieczy chłodzącej w układzie chłodzenia i otwierać korka wlewu oleju przy rozgrzanym silniku; rozłączać napędu i zatrzymywać pracy silnika podczas jazdy ze stoków; pozostawiać uruchomionego sprzętu bez dozoru i zabezpieczenia przed przesunięciem lub stoczeniem; uruchamiać tego sprzętu w pomieszczeniach zamkniętych, niewyposażonych w system odprowadzania spalin na zewnątrz.
Ponadto wprowadzone zostały zasady dotyczące następujących maszyn i urządzeń:
AGREGATY UPRAWOWE
– agregat uprawowy w czasie przerw w pracy opuszcza się na podłoże i wyłącza jego napęd oraz unieruchamia się silnik ciągnika; nie cofa się i nie wykonuje nawrotów agregatem uprawowym w położeniu roboczym; nie wchodzi się na agregat uprawowy i nie przewozi na nim ludzi, zwierząt i przedmiotów.
SIEWNIKI
– czyszczenia redlic z chwastów lub innych zanieczyszczeń w czasie pracy siewnika dokonuje się przy użyciu przeznaczonych do tego narzędzi; podczas pracy siewnika nie rozgarnia się ręką nasion w skrzyni nasiennej.
ROZSIEWACZE NAWOZU
– w czasie pracy rozsiewacza na-
wozu nie przegarnia się nawozu w skrzyni; nie rozsiewa się nawozu, jeżeli w strefie jego działania przebywają osoby postronne.
ROZRZUTNIKI OBORNIKA
– rozrzutnik obornika wyposaża się w siatkę umieszczoną na przedniej burcie skrzyni ładunkowej, zabezpieczającą operatora ciągnika przed ewentualnym uderzeniem go twardym materiałem; nie czyści się wnętrza skrzyni roztrząsacza, jeżeli przenośnik podłogowy jest w ruchu; w czasie pracy przyczepy lub wozu asenizacyjnego nie uruchamia się aparatu rozlewu w odległości mniejszej niż 20 m od osób postronnych.
DESZCZOWNIE
– deszczownię szpulową, niewymagającą demontażu bębna, transportuje się na przyczepach niskopodwoziowych; w przypadku konieczności demontażu bębna dopuszcza się transportowanie deszczowni szpulowej na przyczepach ogólnego zastosowania; deszczownię z rozwiniętym wężem i zraszaczami, przesuwającymi się w kierunku wzniesienia terenu, zabezpiecza się przed przewróceniem; nie używa się deszczowni obrotowych w odległości mniejszej niż 50 m od linii energetycznych.
KOSIARKI
– wykaszania traw porastających rowy, pobocza dróg, skarpy i groble melioracyjne dokonuje się przy użyciu specjalnych kosiarek konstrukcyjnie dostosowanych do tego typu prac; przyrząd tnący maszyn do zbioru zielonek, zbóż i innych roślin, w okresach przerw w pracach polowych i podczas transportu, zabezpiecza się osłoną ochronną; listwę nożową po wyjęciu z przyrządu tnącego maszyn zabezpiecza się ochronną osłoną.
SILOSY
– przed wejściem pracownika do silosu wietrzy się jego wnętrze i kontroluje czystość powietrza.
PRASY
– sznurek lub siatkę zwijającą bele w prasie zakłada się po wyłączeniu napędu, unieruchomieniu silnika ciągnika i wyjęciu kluczyka ze stacyjki oraz po włączeniu hamulca pomocniczego; nie obsługuje się prasy zbierającej i prasy belującej pod ich uniesionymi zespołami roboczymi; nie przewozi się ludzi, zwierząt i przedmiotów na owijarce do bel; nie unosi się ramienia chwytaka owijarki do bel przy włączonym napędzie ramy obrotowej.
POMIESZCZENIA, SILOSY
– pomieszczenia, w których odbywa się czyszczenie, dosuszanie lub sortowanie zielonek, zbóż i innych roślin, wyposaża się w urządzenia wentylacyjne;
– przed załadunkiem silosu paszowego sprawdza się stan przewodu odpowietrzającego, a czynności konserwujące jego wnętrze wykonuje co najmniej dwóch pracowników wyposażonych w środki ochrony indywidualnej odpowiednie do rodzaju i poziomu zagrożeń oraz w odzież i obuwie robocze;
– do pneumatycznego transportu ziarna, paszy i innych materiałów sypkich stosuje się przewody rurowe wykonane z materiału odpornego na elektryzowanie, niepowodującego wyładowań elektrostatycznych;
– zgarnianie pasz na przenośnik transportowy może odbywać się dopiero po uzyskaniu przez transporter pełnej prędkości roboczej;
– przenośnik stały do usuwania obornika z nieosłoniętymi częściami ruchomymi, zainstalowany w pomieszczeniach inwentarskich, oznacza się tablicami ostrzegawczymi.
URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE
– silniki elektryczne maszyn i urządzeń technicznych, włączniki i wyłączniki, gniazda bezpiecznikowe, punkty świetlne, tablice rozdzielcze i inne połączenia elektryczne zabezpiecza się przed pyłem, wilgocią, olejami napędowymi, gazami i innymi czynnikami mogącymi powodować porażenie prądem.
PILARKI
– podczas obsługi pilarki tarczowej używa się pił tarczowych właściwych do rodzaju ciętego drewna i nie obsługuje się pilarek tarczowych w rękawicach albo z obandażowanymi dłońmi, jeżeli wirujące części obrabiarek, narzędzia tnące lub obrabiany materiał stwarzają zagrożenie pochwycenia.
W ostatnich latach, dzięki rozwiązaniom technologicznym, działalność rolnicza stała się bardziej nowoczesna, co znacznie wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa. Znajomość i stosowanie się do zasad BHP oraz odpowiednie wyposażenie gospodarstwa rolnego znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia negatywnych zdarzeń. Warto zatem ciągle aktualizować swoją wiedzę i zdobywać nowe informacje w tym temacie.
Dorota Kapłońska
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS