Obchody światowego Dnia Inżyniera były wydarzeniem, które pozwoliło zaprosić w mury uczelni młodzież – być może w przyszłości będą wybierać właśnie techniczne kierunki:
Andrzej Stefanik: Zgodnie z szacunkami mamy brak około 50-60 tysięcy inżynierów już w tym roku na rynku pracy, ponieważ ten zawód stał się mało popularny ze względu na większą popularność przedmiotów humanistycznych w szkołach średnich i wyobrażenie, że są to bardzo trudne studia inżynierskie, co nie jest prawdą, bo pracujemy w małych grupach, w przyjaznej atmosferze i właściwie każdy z naszych studentów już na 2-3 roku już ma możliwość podjęcia praktyk w zakładach pracy, a nawet zdobycie stażu odpłatnego, wielu naszych studentów już po stażu ma gotową pracę i podejmuje ją zaraz po studiach.
Jak mówi dr inż. Andrzej Stefanik z Politechniki, znaczenie tych specjalistów dla naszego społeczeństwa i współczesnego świata jest nie do przecenienia. Trzeba promować zawody inżynierskie. A jak takie studia widzą dzisiejsi uczniowie?
Możemy zapoznać się z lokalnymi firmami, poznać lokalnych pracodawców, zobaczyć czego tak naprawdę poszukują ci pracodawcy. Można zostawić swoje CV, porozmawiać, więc fajnie, bo można już znaleźć jakąś pracę.
Możemy dowiedzieć się jakie trendy panują obecnie na rynku pracy.
Możemy między innymi wziąć udział w warsztatach, w których dowiemy się jak się prezentować na rozmowie kwalifikacyjnej…
Dla uczniów Politechnika przygotowała praktyczne zajęcia i warsztaty promujące wiedzę techniczną. Młodzież mogła też odwiedzić stoiska czołowych firm z Częstochowy i regionu. To przedsmak tego, co czeka ich w przyszłości:
Monika Znamierowska: Przede wszystkim po to, aby poznali rynek pracy, bo młodzi ludzie nie wiedzą, jakie są firmy dookoła, gdzie mogą znaleźć pracę, ale nie tylko, bo również staże, praktyki, więc myślę, że taki dzień jest potrzeby po to, żeby też im uświadamiać, jaki jest rynek pracy, co należy mieć na tym rynku pracy, jakie kompetencje, czego się powinni uczyć. Myślę, że będziemy coraz częściej organizować tego typu wydarzenia po to, aby im w tym pomóc.
Podsumowuje Monika Znamierowska z Biura Karier Politechniki Częstochowskiej.
Czytaj także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS