Pies to nasz przyjaciel, towarzysz, ale jego posiadanie wiąże się też dużą odpowiedzialnością. Z związku z licznymi sygnałami od mieszkańców, lubińska policja przypomina przepisy, które powinien znać każdy właściciel psa, aby nie narazić się na odpowiedzialność karną.
– W ciągu ostatnich tygodni funkcjonariusze lubińskiej komendy kilkukrotnie otrzymywali zgłoszenia w sprawie czworonogów, nad którymi właściciele nie sprawowali należytej opieki. Chodziło o sytuacje, gdy psy biegały swobodnie bez smyczy i kagańców, co u wielu osób wywołuje lęk, czy nagle zwierzę nie stanie się agresywne i niebezpieczne – zauważa st. asp. Anna Szajbler z KPP Lubin.
Policjanci przypominają, że posiadanie psa wymusza na ich właścicielach dostosowanie się do obowiązujących przepisów i wymogów. Psy pozostają pod opieką właściciela i to on ponoszą za niego odpowiedzialność.
Jakie zatem obowiązki spoczywają na właścicielach psów?
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, właściciel czworonoga ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie, chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego i możliwością swobodnej zmiany pozycji ciała.
Ponadto, jak mówią przepisy prawa, pies powinien mieć zapewnioną odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać psów na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie. Uwięź, na której trzymany jest pies, nie może być krótsza niż 3 metry. Ponadto każdy właściciel psa powinien również pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psiaka obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie, które powinno nastąpić najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez czworonoga 3 miesiąca życia. Szczepienie to musi być powtarzane każdego roku.
Podczas spaceru z psem należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli w miejscach ogólnodostępnych, a przy trzymaniu zwierzęcia należy stosować odpowiednie środki ostrożności.
Zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń, osoby które nie zachowają zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt, podlegają karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych lub karze nagany. o czym należy pamiętać, aby uniknąć nieprzewidzianych a czasami wręcz tragicznych zdarzeń.
W art. 78 kodeksu wykroczeń przewidziano usankcjonowanie odpowiedzialnością osoby, które poprzez drażnienie lub płoszenie zwierząt doprowadza do tego, że stają się one niebezpieczne. Osoby takie mogą zostać ukarane grzywną do 1000 zł albo karą nagany. Jeśli jednak drażnienie psa przybiera formę znęcania się, wówczas sprawca może ponieść karę pozbawienia wolności do roku zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt.
Art. 108 kodeksu wykroczeń mówi o karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany wobec osób, które szczują psem innego człowieka.
Ponadto należy pamiętać, że w przypadku gdy nie zapanujemy nad swoim czworonogiem, oprócz konsekwencji prawnych, mogą nas dosięgnąć również te finansowe. Wszelkie szkody spowodowane przez psa będzie wówczas musiał pokryć właściciel, o czym wspomina Kodeks cywilny.
Warto również wspomnieć o przepisach prawa lokalnego. Normy zawarte w uchwałach rady gminy w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, z których wyraźnie wynika, że osoba z którą przebywa zwierzę na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, w szczególności takich jak drogi, chodniki, podwórka, parki i inne tereny zieleni, zobowiązana jest do niezwłocznego usunięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę. Osoby które nie posprzątają po swoich zwierzętach nieczystości narażone będą na mandat nawet do 500 złotych.
– Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią zwierzęta wynikają najczęściej z błędów popełnianych przez ludzi, np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii – podsumowuje st. asp. Szajbler.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS