W całej Polsce trwają kontrole przeprowadzane przez wysłanników Poczty Polskiej. Głównym celem tych działań jest sprawdzenie, czy poszczególne osoby, które korzystają z odbiorników radiowych i telewizyjnych, regularnie opłacają abonament RTV. Poczta Polska, w celu wyjaśnienia procedury kontroli, opublikowała specjalny komunikat – pisze o2.pl
Wszystkie odbiorniki radiowe i telewizyjne muszą być zarejestrowane
Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie, wszystkie odbiorniki radiowe i telewizyjne muszą być zarejestrowane. Rejestracja ta jest niezbędna do pobierania opłat abonamentowych za korzystanie z tych urządzeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poczta Polska w swoim komunikacie zwraca jednak uwagę na pewne wyjątki.
Wyjątek stanowią odbiorniki wymienione w art. 5 ust.2 ustawy wykorzystywane wyłącznie przy tworzeniu audycji lub innych przekazów, służące wyłącznie do tworzenia, rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych, w tym do kontroli jakości rozpowszechniania lub rozprowadzania oraz przeznaczone przez przedsiębiorcę do sprzedaży, lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy – czytamy w komunikacie.
Kontrole dotyczące obowiązku rejestracji odbiorników RTV są przeprowadzane przez uprawnionych pracowników Poczty Polskiej S.A. W ramach struktury tej instytucji, specjalną jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie. Co więcej, na żądanie kontrolowanej osoby, muszą okazać dowód osobisty.
Osoba, której odbiorniki są kontrolowane, powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli rejestracji odbiorników RTV lub okazać dowód potwierdzającym rejestrację odbiorników radiowych i telewizyjnych.
Podczas kontroli, kontrolerzy skupiają się na czterech głównych aspektach: obecności urządzenia, zdolności do odbioru, rejestracji urządzenia oraz okresie używania urządzenia.
W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobierana jest opłata w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika — informuje Poczta Polska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS