Tablica pamiątkowa na budynku lodowiska Tor-Tor oraz medal „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze dla Klubu Sportowego Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna – tak miasto honoruje 100-lecie hokeja na lodzie w Toruniu.
Uroczystości z okazji jubileuszu tej dyscypliny sportu w naszym mieście rozpoczęły się odsłonięciem pamiątkowej tablicy na budynku lodowiska Tor-Tor im. Józefa Stogowskiego. Tablicę odsłonili: Michał Zaleski – Prezydenta Miasta Torunia, Bogdan Rozwadowski – prezes KST HSA, Mirosław Minkina – Prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, Robert Fraszko – Prezes MKS Sokoły, były hokeista TTH Metron, TKH Toruń – brązowy medalista MP w 1996 r. z Toruńskim Towarzystwem Hokejowym Metron, zdobywca Pucharu Polski w 2006 z Toruńskim Klubem Hokejowym, Włodzimierz Marczuk – Prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Hokeja Na Lodzie.
– Hokej to poczucie dumy w naszym mieście. To poczucie, że sport sprawia wiele radości, daje okazję do spotkania i do tego, byśmy czekali razem na zwycięstwo naszej drużyny. A dziś obchodzimy sto lat hokeja w Toruniu i obecności tych, którzy tę dyscyplinę sportu uprawiają i tych, którzy ją kochają i jej kibicują – mówił prezydent Michał Zaleski i wspominał swoje pierwsze kontakty z hokejem: – Mieszkam w Toruniu od 1969 roku i już wtedy przychodziliśmy tu, na Tor-Tor, kiedy nie było tu jeszcze dachu. Spotykaliśmy się tu jako kibice i wynosiliśmy stąd najpiękniejsze wrażenia.
Dalsza część uroczystości odbywała się na lodowisku Tor-Tor, gdzie po wyświetleniu okolicznościowego mappingu na tafli nastąpiło wręczenie medalu „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze dla Klubu Sportowego Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna. W laudacji przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski przypomniał historię uprawiania tej dyscypliny w Toruniu, obfitującej w sukcesy i medale: Hokej na lodzie to w Toruniu wciąż jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych i ciesząca się wielkim zainteresowaniem toruńskich kibiców. Doceniamy zawsze wysoką frekwencję na meczach toruńskiej drużyny w Polskiej Hokej Lidze, a także świetną pracę z młodzieżą. Tu zawsze będziemy wskazywać na wielokrotne i medalowe sukcesy toruńskich Sokołów! Te wszystkie racje dowodzą, że sto lat uprawiania hokeja w Toruniu to sto lat tworzenia w naszym mieście sportowego fenomenu. Właśnie to zdecydowało o tym, że Rada Miasta Torunia zdecydowała o nadaniu Medalu „Za Zasługi dla Miasta Torunia”. Dziś przekazujemy go Klubowi Sportowemu Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna jako kontynuatorowi hokejowej tradycji w naszym mieście. Ale przy tej okazji myślimy z podziwem o wszystkich zawodnikach, trenerach, opiekunach i kibicach tego hokejowego stulecia w Toruniu.
W imieniu drużyny KST HSA medal odebrał jej kapitan Kamil Kalinowski wraz z prezesem klubu Bogdanem Rozwadowskim. Wyróżnienie wręczali członkowie Kapituły Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia: Marcin Czyżniewski – Przewodniczący Rady Miasta Torunia, Dagmara Tuszyńska – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Torunia, Michał Rzymyszkiewicz – wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia.
Zwieńczeniem uroczystości był mecz play off pomiędzy KH Energa Toruń a JKH GKS Jastrzębie.
4 stycznia 1924 roku miłośnicy sportów zimowych na swoim pierwszym zebraniu organizacyjnym powołali do życia przy Toruńskim Klubie Sportowym – Sekcję Sportów Zimowych, która dała początek toruńskiemu hokejowi. Pierwsze treningowo-pokazowe spotkanie udało się rozegrać dopiero 6 grudnia 1925 roku. Był to mecz pomiędzy wewnątrzklubowymi drużynami. Później toruński hokej, reprezentowany przez TKS, święcił liczne triumfy, zdobywając kolejne tytuły mistrza regionu. Był w tamtym czasie nie tylko najlepszym klubem na Pomorzu, ale także liczącym się ośrodkiem hokeja na lodzie w Polsce. Ukoronowaniem był awans drużyny do finałów mistrzostw Polski w roku 1927 r. w Zakopanem oraz zdobycie pierwszego brązowego medalu w mistrzostwach Polski w 1928 r.
Do wyróżniających się zawodników tego okresu zaliczyć można: patrona lodowiska Tor-Tor Józefa Stogowskiego, Romana Szczerbowskiego czy braci Brunona i Jana Suchockich. Przez kolejne lata toruńskie drużyny hokejowe można było szukać pod różnymi nazwami, m.in. jako: Gryf Toruń, Toruński Klub Sportów Zimowych, Pomorzanin Toruń, Kolejarz Toruń, Towimor Toruń, Toruńskie Towarzystwo Hokejowe, Toruński Klub Hokejowy. Dzisiaj kontynuatorem tej tradycji od 2010 roku jest Klub Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
Przez 100 lat toruńskie kluby hokejowe wychowały wielu świetnych sportowców. Czterech z nich reprezentowało Polskę na igrzyskach olimpijskich: Józef Stefaniak, Józef Wiśniewski, Andrzej Żurawski w 1964 roku w Insbrucku oraz Ludwik Czachowski osiem lat później w Sapporo. Toruńscy kibice z pewnością nie zapomnieli także o Józefie Stogowskim, Tomaszu Wawrzkiewiczu, Witoldzie Górze, Januszu Modzelewskim, Jarosławie Dołędze, Przemysławie Bomastku, Leszku Minge, Bogdanie Wawrzyńskim, Adamie i Robercie Fraszko oraz Sławomirze i Łukaszu Kiedewiczach.
We wspomnianym czasie nie zabrakło także wielu sukcesów. Za największy trzeba uznać wicemistrzostwo Polski w 1968 roku oraz brązowe medale z lat: 1928, 1950, 1967,1969, 1996. Natomiast w 2005 roku toruńska drużyna cieszyła się z wywalczenia Pucharu Polski. Wśród sukcesów należy podkreślić świetną pracę z młodzieżą. Nasi juniorzy (od 2003 roku występujący jako MKS Sokoły) wywalczyli dwa złote medale mistrzostw Polski juniorów starszych (1957, 2012), sześć srebrnych (1954, 1955, 1958, 1965, 1971, 2010) oraz dziewięć brązowych (1959, 1961, 1968, 1972, 2013, 2014, 2015, 2024).
Fot. Sławomir Kowalski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS