A A+ A++

Prezydent RP Andrzej Duda wniósł do Sejmu projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Zakłada on systemowe uregulowanie w Polsce korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami z usługi asystencji osobistej.

Asystenci osób z niepełnosprawnością w końcu z uregulowaniami prawnymi

Proponowane regulacje, jak czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta RP, mają wprowadzić do polskiego systemu wsparcia skierowanego do osób z niepełnosprawnościami nowe świadczenie w postaci usługi asystencji. W projekcie uregulowane zostały warunki nabywania prawa do usługi asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, zasady przyznawania oraz realizacji usługi asystencji, a także właściwość organów w sprawach usługi asystencji. 

– To ustawa, na którą czeka środowisko związane z osobami z niepełnosprawnościami, ponieważ taka usługa może zmienić życie – mówiła doradczyni Prezydenta RP Paulina Malinowska – Kowalczyk.

Dodała, że dzięki tym rozwiązaniom osoby z niepełnosprawnościami będą mogły codziennie brać aktywny udział w życiu społecznym i zawodowym, a więc też realizować coraz bardziej samodzielne życie. 

Co zakłada projekt ustawy o asystencji osób z niepełnosprawnościami?

Zgodnie z projektem ustawy, usługa asystencji będzie polegała na udzielaniu indywidualnego wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w wykonywaniu czynności, których nie mogą wykonywać na równi z innymi osobami. Mowa tutaj o:

  • czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
  • prowadzeniu gospodarstwa domowego,
  • komunikowaniu się z otoczeniem,
  • poruszaniu się i przemieszczaniu,
  • podejmowaniu aktywności życiowych – społecznych i zawodowych.

Usługa asystencji będzie przysługiwała w wymiarze od 40 do 200 godzin miesięcznie osobom, które są pełnoletnie oraz posiadają decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. 

Za realizacją usługi asystencji odpowiedzialne będą powiaty i to one będą wydawały decyzje administracyjne w tej sprawie. Projekt ustawy zakłada, że asystent będzie mógł zostać przydzielony danej osobie z niepełnosprawnością bezpłatnie, na okres nie dłuższy niż 3 lata. 

KPRP dodaje, że proponowana legislacja realizuje jedno ze zobowiązań, jakie państwo polskie przyjęło na siebie, ratyfikując w 2012 r. Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r.

Cały prezydencki projekt ustawy dostępny jest w załączniku poniżej.

Opracowała: Zuzanna Świerczek

Źródła:

KPRP

Załączniki

  • 541-1709632436-projekt.pdf
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGratka dla fanów kryminałów. Prosto z ponurej Skandynawii
Następny artykułZDMK tłumaczy przyczyny dużej awarii sygnalizacji ulicznej