Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej pomagają odświeżyć posiadaną wiedzę, ale też za każdym razem wnoszą coś nowego. Zmieniają się bowiem przepisy, zmieniają się możliwości wynikające z postępu nauki i techniki, zmienia się również nasze podejście oraz samoocena jeśli chodzi o wiedzę z tego zakresu. Szkolenia w placówkach oświatowych są ważne z uwagi na opiekę nad kilkudziesięcioma a nawet kilkuset uczniami. Każdy z nas może stanąć w obliczu konieczności ratowania ludzkiego życia. Wówczas na naukę będzie już za późno…
W grupie dzieci przedszkolnych, ale także i wśród młodzieży szkolnej wypadki zdarzają się znacznie częściej, niż może się wydawać. Niestety, nie zawsze możemy im zapobiec. O ile drobne skaleczenia i siniaki po prostu się zdarzają i nie wymagają specjalistycznej wiedzy do udzielenia pomocy, o tyle poważniejsze wypadki będące zagrożeniem zdrowia lub życia wymagają podjęcia zdecydowanej i fachowej akcji ratunkowej. Aby zapewnić uczniom należytą pierwszą pomoc, wprowadzono obowiązek szkolenia nauczycieli z pierwszej pomocy i ustalono zasady jej udzielania w warunkach szkolnych.
Przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy podlegają wszyscy pracownicy przedszkola. Błędem jest kierowanie na takie szkolenie tylko nauczycieli oraz osób mających bezpośredni kontakt z dziećmi. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, jak również Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 roku o opiece zdrowotnej nad uczniami wyraźnie wskazują, iż każdy nauczyciel podlega obowiązkowi ukończenia szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Warto pamiętać, że zgodnie z tym dokumentem, obowiązek udzielania pierwszej pomocy nie spoczywa tylko na nauczycielach, ale na wszystkich pracownikach placówki. Tym samym osoby pracujące np. w administracji placówki oświatowej, w sekretariacie, osoby dbające o porządek w szkole, osoby wydające dzieciom posiłki, również powinny przejść odpowiednie przeszkolenie.
Nauczyciele i pracownicy Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni przeszli profesjonalne szkolenie, które poprowadzili ratownicy z firmy HelpMed- kursy, zabezpieczenia, transport medyczny Katarzyna Kosecka – Botwicz i Szymon Płaczkiewicz. Pierwsza część obejmowała teorię połączona z możliwością zadawania pytań, druga praktykę.
– 30 uciśnięć na głębokość 5 cm, 2 uciśnięcia na sekundę, rytmicznie jak do dynamicznej piosenki. Fantomy, z którymi dziś do was przyjechaliśmy mają systemy, które weryfikują prawidłowość uciśnięć i tym samym pokazują czy właściwie uciskamy poszkodowanego – mówiła ratownik Katarzyna – U osoby poszkodowanej wyznacznikiem weryfikującym czy prawidłowo uciskamy jest to, że twarz zrobi się czerwona. Krew jest pompowana do reszty narządów, zwłaszcza do głowy i co istotne odpowiednio ją natlenia – dodaje.
Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się również na czym polega metoda 5 P, czyli ratowanie osób podtopionych, podwieszonych, porażonych prądem gdzie dochodzi do skurczu mięśni oddechowych, podtrutych, tu koniecznie z użyciem maski oraz pediatrycznych czyli dzieci.
– Priorytetowe w tym przypadku jest 5 oddechów ratunkowych przed podjęciem kompresji mostka. Przyczyną zatrzymania serca są tu bowiem problemy z oddechem i jego zatrzymaniem, a nie z krążeniem – zaznaczali ratownicy.
Każdy z obecnych na spotkaniu mógł poćwiczyć postępowanie w przypadku zadławienia lub zakrztuszenia u dziecka i osoby dorosłej, RKO na fantomie osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia, jak również użycie szkoleniowego AED.
– Najwięcej korzyści przyniosą bez wątpienia praktyczne szkolenia na fantomach, zarówno małego dziecka, jak i dorosłego. Ponadto obsługa defibrylatora AED – mówi uczestniczka warsztatów Beata Szymczak – Przekaz wiedzy i umiejętności przez ratowników był bardzo zrozumiały. Świetna robota – dodaje.
Szkolenie bez wątpienia przełoży się na wyższą samoocenę uczestników, podniosło poziom wiedzy i umiejętności praktycznych. Dodatkowo umiejętności nabyte na szkoleniu kursanci zabrali do domu, i będą mogli z nich korzystać zawsze, gdy będzie taka potrzeba.
Ewa Hałas
Aktualizacja: 05/03/2024 09:20
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS