Ochrona zdrowia psychicznego, szczególnie tych najmłodszych, dalej pozostaje aktualnym wyzwaniem w zakresie zdrowia publicznego. O tym, jak opiekę psychologiczną i psychiatryczną umacniać, a także o tym, jak można wykorzystywać sztuczną inteligencję na potrzeby budowania rozwiązań w obszarze zdrowia psychicznego rozmawiano podczas IX Warszawskich Dni Promocji Zdrowia.
IX Warszawskie Dni Promocji Zdrowia, pod hasłem “Zdrowie psychiczne i innowacje w ochronie zdrowia”, odbyły się 29 lutego i 1 marca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Organizatorem wydarzenia był Zakład Zdrowia Publicznego WUM oraz Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego. Podczas dwóch dni spotkań odbyło się wiele rozmów na temat umacniania zdrowia psychicznego z udziałem 22 ekspertów.
Psychiatria dziecięca dalej w zapaści
Jednym z ważnych tematów rozmów w czasie Warszawskich Dni Promocji Zdrowia była kwestia psychiatrii dzieci i młodzieży, w której potrzeby dalej są olbrzymie, a szpitalne oddziały coraz bardziej przeciążone. Prof. Tomasz Wolańczyk z UCK WUM wskazał, że na kierownym przez niego oddziale psychiatrycznym na 20 łóźek przyjętych jest ponad 40 pacjentów.
– Temat zdrowia psychicznego był kiedyś na piątym miejscu od względem zgłaszanych problemów przez dzieci, które kontaktowały się w Telefonem Zaufania 116 111. Teraz temat ten pojawia się najczęściej w wypowiedziach dzieci – podkreśliła Renata Szredzińska, prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Wobec tego, jak dodawał prof. Wolańczyk, najważniejsze, czym należy się teraz zająć, jest prewencja, “bo to jedyna możliwość zmniejszenia przeciążenia szpitali psychiatrycznych”.
Damian Marciniak, dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta zwrócił uwagę, że „młode osoby często nie wiedzą, z jakiej pomocy mogłyby skorzystać, więc najczęściej szukają wsparcia w grupie rówieśniczej”.
– Musimy zatem przygotować je do wpierania siebie nawzajem – dodał.
Zdrowie psychiczne priorytetem obecnego rządu
Temat zdrowia psychicznego, jak mówiła wiceminister zdrowia Urszula Demkow, stanowi jeden z priorytetów obecnego rządu. Dodała, że aby wzmocnić zdrowie psychiczne młodych osób, należy zacząć wykorzystywać potencjał leżący w promocji zdrowia i absolwentach kierunku zdrowie publicznie, jednocześnie kształcąc psychiatrów i zachęcając młodych do lekarzy do podejmowania tej specjalizacji.
O tym, że problem zdrowia psychicznego został dostrzeżony w polskiej polityce mówiła dr Daria Biechowska.
– Obecnie realizowany jest w Polsce Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030, a dodatkowo cel operacyjny 3. Narodowego Programu Zdrowia dotyczy zapobiegania zaburzeniom zdrowia psychicznego. W ramach tego programu realizowany jest również pierwszy raz Krajowy Program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym.
Dodatkowo, od kilku lat w Polsce jest przeprowadzana reforma psychiatrii. Jednak, jak podkreślała konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dr Aleksandra Lewandowska, „reformować można coś co istnieje, natomiast w naszym kraju opieka środowiskowa wieku rozwojowego nie funkcjonowała”.
– Koordynacja i kompleksowość nie funkcjonowały. My budujemy ten model złożony z trzech poziomów referencyjnych od podstaw – dodawała.
Aktualizacja: 04/03/2024 19:29
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS