A A+ A++

KGW Młode Łanki ponownie gościło dziś w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy na wyjątkowym przedstawieniu dla dzieci i dorosłych – Opowieści z Narnii. Wyjazd możliwy był dzięki dotacji pozyskanej w otwartym konkursie ofert nr 2 kultura i dziedzictwo kulturowe, z budżetu Gminy Kcynia.

Teatr Kameralny w Bydgoszczy przekonuje, że magii na scenie nigdy nie za wiele. W nowym sezonie ponownie wystawia na deskach gmachu przy ul. Grodzkiej, spektakl pn. Opowieści z Narnii według kultowej powieści C.S. Lewisa w adaptacji Radosława Paczochy. Widzowie, wspólnie z czworgiem rodzeństwa, przenoszą się do niezwykłego świata ukrytego we wnętrzu starej szafy. To niezapomniana przygoda pełna zwrotów akcji, fantastycznych stworzeń i wyjątkowych bohaterów, która staje się udziałem uczestników spektaklu. 

KGW Młode Łanki to stały bywalec wyjątkowego teatru zlokalizowanego w centrum Bydgoszczy. A to wszystko dlatego, iż wiele z podejmowanych przez KGW działań ma wymiar edukacyjny i kulturalny. Mieszkanki sołectwa, często kobiety pracujące w rolnictwie oraz członkowie ich rodzin, mogą oderwać się od codziennych obowiązków i spędzić atrakcyjnie czas wolny na wyjeździe do teatru, filharmonii, czy opery.

Dzisiejszy wyjazd zrealizowany został w ramach projektu pn. Kultura jeszcze bliżej – chceMy więcej! dofinansowanego ze środków budżetu Gminy Kcynia w ramach konkursu ofert nr 2/2024.

Początek roku to konkursy dla NGO, w których od lat bierzemy udział. Mamy przyjemność poinformować, że dwa nasze projekty zgłoszone w konkurach ofert ogłoszonych przez Gminę Kcynia otrzymały akceptację komisji konkursowej i tym samym zakwalifikowały się do uzyskania dofinansowania. Pierwszy z projektów Kultura jeszcze bliżej – chceMy więcej! – uzyskał dofinansowanie w wysokości 7.000,00 zł, drugi projekt – Żyć pełnią życia – organizacja warsztatów dla zdrowia i tradycji! otrzymał 4.000,00 zł dotacji. Oczywiście w naszych działaniach skupiamy się przede wszystkim na dzieciach i młodzieży, ale przewidujemy także inicjatywy na rzecz osób dorosłych – mówi przewodnicząca KGW Anna Duda – Nowicka, autorka, inicjatorka i pomysłodawczyni przedsięwzięć – Bazując na dotychczasowych doświadczeniach związanych z organizacją podobnych projektów wiemy, że odpowiadamy na realne zapotrzebowanie wynikające z potrzeby płynącej od dzieci i młodzieży. Wyjazdy do placówek kulturalnych typu teatr kameralny dają dzieciom możliwość obcowania z prawdziwą kulturą. Podczas tego typu wyjazdów dzieci mają okazję zapoznać się z ośrodkiem kultury, magią tam panującą, a przede wszystkim przeżywać bezpośredni kontakt z “wysoką kulturą” – podziwiać artystów, którymi niejednokrotnie są dzieci – dodaje.

W wyjeździe do Teatru Kameralnego udział wzięło 21 osób. Spektakl w reżyserii Gabriela Gietzky’ego to epicka opowieść o starciu sił dobra i zła. W samym centrum wydarzeń znajdują się Łucja, Zuzanna, Piotr i Edmund, którym niełatwo odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w świecie po drugiej stronie starej szafy. Widzowie, obserwując ich rozwój i przemiany, uczą się prawdy, że każdy z nas dysponuje prawdziwymi magicznymi zdolnościami takimi jak: odwaga, przyjaźń i empatia.

Opowieści z Narnii to przepiękne, sceniczne widowisko, a jednocześnie bardzo pouczający, mądry i wciągający spektakl. Lew Aslan, Biała Czarownica, Faun Tumnus – tych bohaterów spotkać można dziś było w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Spektakl przypadł do gustu zwłaszcza najmłodszym uczestnikom wyjazdu.

– Emocje, niesamowite wrażenia i pozytywne odczucia to wszystko czego doświadczyć można biorąc udział w spektaklach na żywo. Nie da się tego porównać z filmami wyświetlanymi w kinie – podkreślają uczestnicy. 

Kolejnym elementem realizowanego przez KGW projektu, będzie organizacja warsztatów nawiązujących do dziedzictwa kulinarnego i tradycji występujących na Pałukach.

– Kultura to rzecz nie tylko “wysoka”, ale także regionalna, często mająca odzwierciedlenie w dziedzictwie kulinarnym. W ramach warsztatów chcemy nawiązać do tradycji związanych z Pałukami. Na zasadzie “Cudze chwalicie, swego nie znacie” warsztaty zostaną zorganizowane w Zagrodzie Zapiecek w Żurawi. Pierwsze nawiązywać będą do tradycji wielkanocnych, kolejne zaś do bożonarodzeniowej. Elementami warsztatów będzie pogadanka o lokalnych tradycjach, poznanie dawnych zwyczajów, przygotowanie ozdób świątecznych, uczestnictwo w zajęciach kulinarnych i uroczysty posiłek z tradycyjnymi, polskimi (pałuckimi) potrawami – mówi Duda – Nowicka.

Rodzinne Warsztaty Wielkanocne, zorganizowane zostaną 16 marca w Zagrodzie Zapiecek w Żurawi. Działania skierowane będą do mieszkańców sołectwa Łankowice, na terenie którego działa koło.

Ewa Hałas

Aktualizacja: 03/03/2024 22:59
Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRóżowy świat Barbie i Kena opanował Czyżowice [ZDJĘCIA]
Następny artykułDragon-24 – wojsko na największych, planowych ćwiczeniach