Lewica chce zapisać w ustawie, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL nie może gloryfikować oddziałów powojennego podziemia antykomunistycznego, których żołnierze popełnili zbrodnie na ludności cywilnej. Projekt nowelizacji ustawy o IPN w tej sprawie trafił w piątek do Sejmu.
Zgodnie z propozycją posłów Lewicy w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, powołującej Muzeum Żołnierzy Wyklętych, ma zostać wprowadzony zakaz gloryfikowania tych formacji wojskowych, których “członkowie popełnili zbrodnie wojenne na ludności cywilnej”.
Projekt zakłada też, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych ma upamiętniać “pamięć ofiar zbrodni dokonanych przez członków podziemia antykomunistycznego”.
W uzasadnieniu posłowie podkreślili, że przyjęcie projektu noweli “uniemożliwi przedstawianie w pozytywnym świetle działań grup partyzanckich, które popełniły zbrodnie na ludności cywilnej, takiej jak zbrodnie w Zaleszanach, Wierzchowinach, czy Krościenku nad Dunajcem”. “W zbrodniach tych zamordowano obywatelki i obywateli polskich narodowości białoruskiej, ukraińskiej i żydowskiej” – czytamy.
Zaleszany to jedna z kilku wsi z okolic Bielska Podlaskiego, gdzie w 1946 r. zbrodni na ludności białoruskiej dokonał oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa “Burego”. Z kolei w Wierzchowinach w 1945 r. żołnierze NSZ mjr. Mieczysława Pazderskiego “Szarego” zamordowali ok. 190 osób narodowości ukraińskiej. W Krościenku zaś kilku partyzantów, należących do jednego z oddziałów zgrupowania Józefa Kurasia „Ognia”, zastrzeliło w 1946 r. kilkunastu obywateli RP narodowości żydowskiej.
“W instytucjach kultury finansowanych ze środków publicznych gloryfikowanie sprawców tych zbrodni jest niedopuszczalne” – podkreślają autorzy projektu.
Lewica składa projekt nowelizacji ustawy o IPN ws. zakazu gloryfikacji żołnierzy wyklętych odpowiedzialnych za zbrodnie na cywilach. Bury czy Ogień to zbrodniarze, a nie bohaterowie. pic.twitter.com/AKyBTIDJGi
— Łukasz Michnik (@michniklukasz) March 1, 2024
Posłowie Lewicy przypomnieli też, że w 2011 r. Sejm ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, by uczcić pamięć uczestników antykomunistycznego ruchu partyzanckiego po II wojnie światowej.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL powołane zostało mocą ustawy o IPN jako państwowa instytucja kultury, która ma upamiętniać historię Polski i działalność „Żołnierzy Wyklętych”, a także działaczy podziemia i opozycji demokratycznej w Polsce w latach 1944-1990.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS