Kardiolodzy i kardiochirurdzy, ale również rezydenci, lekarze medycyny rodzinnej i przedstawiciele innych zawodów medycznych, pielęgniarki oraz studenci medycyny – wezmą udział w Wiosennej Konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz XVI Konferencji „Kardiologia Polska”. Tegoroczna konferencja odbędzie się w roku jubileuszowym dla towarzystwa. PTK, największe medyczne towarzystwo naukowe w Polsce, obchodzi jubileusz 70-lecia działalności.
– Tegoroczna edycja Wiosennej Konferencji PTK będzie pod wieloma względami szczególna. Program wydarzenia stworzony został przez najwybitniejszych specjalistów polskiej kardiologii i kardiochirurgii. Bazując na siedemdziesięciu latach doświadczeń PTK porozmawiamy o tym, jak na fundamencie największych dokonań ekspertów kardiologii, budować przyszłość tej dziedziny medycyny. Zwłaszcza, że wyzwań nie brakuje. Już teraz widzimy duże zainteresowanie wydarzeniem i z pewnością nie zabraknie na nim specjalistów, którzy chcą zwiększać swoje kompetencje i czerpać wiedzę od najlepszych – mówi prof. dr hab. n. med. Agnieszka Tycińska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Wiosennej Konferencji PTK.
Konieczność uruchomienia Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia
Okres działalności organizacji zaowocował m.in. stworzeniem „Dekalogu polskiej kardiologii na lata 2023 – 2025”. Wśród priorytetów na najbliższą kadencję Zarządu Głównego PTK określono m.in. konieczność pełnego uruchomienia Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia w całym kraju, urealnienie wycen w kardiologii czy usprawnienie refundacji procedur o udowodnionych korzyściach w poprawie rokowania pacjentów. Eksperci wskazują również na konieczność stworzenia systemu diagnostyki genetycznej w kardiologii oraz intensyfikacji rozwoju kardiologii dziecięcej. Jednym z punktów Dekalogu jest również podnoszenie kompetencji specjalistów kardiologii, a Wiosenna Konferencja będzie jednym z elementów realizacji tego punktu.
Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Znaczną część inicjatywy poświęcono najnowszym wytycznym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które wypracowano na przestrzeni ostatniego roku. Pozostałe sesje przygotowane zostały przez przedstawicieli wszystkich grup tematycznych Komitetu Naukowego Kongresu, które obejmują całe spektrum podspecjalizacji nowoczesnej kardiologii. Co ważne, najciekawsze zagadnienia zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zaplanowanej konwencji warsztatowej.
Organizatorzy tegorocznej edycji przekonani są, że zarówno program konferencji, jak i obchody jubileuszu działalności Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przyciągną kardiologów z najdalszych zakątków Polski.
– Wiosenna Konferencja PTK i Kongres Kardiologii Polskiej to okazja do wspólnego celebrowania 70-lecia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Te dwa dni – pełne wykładów i warsztatów oraz możliwości integracji środowiska to święto polskiej kardiologii. Program przygotowano tak, aby przekazać wyłącznie merytoryczną, konkretną wiedzę na temat najnowszych osiągnięć w wybranych działach kardiologii. Nie powinno tu zabraknąć nikogo, kto dla dobra swoich pacjentów chce podnosić kompetencje i czerpać wiedzę na temat najnowszych wytycznych od wybitnych osobistości świata nowoczesnej kardiologii – dodaje prof. dr hab. n. med. Robert Gil, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Wiosenna konferencja to wydarzenie dla kardiologów i kardiochirurgów, ale również dla rezydentów, lekarzy medycyny rodzinnej i przedstawicieli innych zawodów medycznych, pielęgniarek oraz studentów medycyny. Podczas dwudniowego wydarzenia nie zabraknie sesji przypadków klinicznych. Organizatorzy zadbali również o najmłodszych adeptów medycyny, dlatego w programie znalazła się także sesja studencka.
Aktualizacja: 29/02/2024 10:19
Autor: Ewa Bałdyga
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS