A A+ A++
Na sesji w dniu 28 lutego br. Rada Miasta Starogard Gdański podjęła dwie ważne uchwały.  Ich celem jest wspieranie przedsiębiorczości, zachęcanie do nowych inwestycji i podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej gminy. W ramach pomocy de minimis właściciele nieruchomości mogą ubiegać się o zwolnienie z podatku na okres do 5 lat. Warunkiem jest nowa inwestycja lub remont elewacji frontowej budynku.
LXVIII Sesja Rady Miasta Starogard Gdański
Budowa, odbudowa, rozbudowa, nadbudowa budynku 

Właściciele budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, które powstały w wyniku nowej inwestycji, mogą ubiegać się o pomoc de minimis. To oznacza, że mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości na okres 5 lat.  Do końca 2023 roku okres zwolnienia z podatku od nieruchomości nie przekraczał 36 miesiecy. Zmiana przepisu wynika z dostosowania prawa do norm europejskich. Nowe zasady obowiązują do 2030 roku. 

Za nową inwestycję, zgodnie z podjętą uchwałą, uważa się inwestycję, która rozpoczęła się wraz z uprawomocnieniem się pozwolenia na budowę, a zakończyła w terminie 36 miesięcy. Rok podatkowy liczony jest od 1 stycznia następującego po roku uprawomocnienia się pozwolenia na użytkowanie nowej inwestycji lub wydania informacji o niewnoszeniu sprzeciwu do zamiaru przystąpienia do użytkowania nowej inwestycji.

Pod uwagę brane są wyłącznie inwestycje zrealizowane na terenie miasta Starogard Gdański. Zwolnienie obejmuje tylko zwiększoną podstawę opodatkowania, powstałą wraz z nową inwestycją.

Wyremontowane fronty kamienic na Rynku w Starogardzie Gdańskim
Remont elewacji budynku

Podobną pomoc finansową mogą uzyskać właściciele budynków lub ich części, którzy wyremontują ich elewację frontową, w tym elewację budynków przylegających do ulic, placów i innych terenów publicznych. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie budynków położonych w obszarze rewitalizacji lub wpisanych do gminnej ewidencji zabytków.

Właściciel po zakończeniu remontu może ubiegać się o zwolnienie z podatku do wysokości 50% poniesionych kosztów kwalifikujących się do objęcia zwolnieniem. Do takich kosztów zalicza się udokumentowane fakturami lub rachunkami nakłady poniesione na remont elewacji związane z robotami budowlanymi oraz zakupem materiałów budowlanych, niezbędnych do wykonania prac remontowych.

Również w tym przypadku zwolnienie przysługuje podatnikowi na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy, liczonych od dnia 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym zakończono remont elewacji.

Radni jednomyślnie podjęli uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości właścicieli budynków, którzy chcą inwestować

Po więcej szczegółów należy sięgnąć do uchwał, które będzie można znaleźć na stronie https://bip.starogard.pl/a,25327,uchwaly-rady-miasta-viii-kadencji-podjete-w-2024-roku.html

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLisek zakpił z konkurencji. Mocny slogan
Następny artykułMarcowe nowości w kinach Helios