Pojawianie się w Piastowie zabytkowej lokomotywy szybko przywołało wspomnienia wśród mieszkańców Pruszkowa. W tym mieście również mogliśmy oglądać „cud techniki”, za którym tęskni wiele osób. Mowa oczywiście o czołgu!
Czy pytając niekiedy o konkretne miejsce w Pruszkowie w odpowiedzi usłyszeliście „przy czołgu”? Ta swoista wskazówka lokalizacyjna nic Wam nie mówi? Zatem warto, żebyśmy przybliżyli Wam nieco historię pewnego egzemplarza czołgu IS-2.
Przed wieloma laty w Pruszkowie, a dokładnie w samym centrum Pruszkowa stał… czołg. A dokładniej jeden z 3400 egzemplarzy modeli IS-2. Czołg znajdował się na postumencie tuż obok skrzyżowania al. Wojska Polskiego i al. Niepodległości.
IS-2 w Pruszkowie pojawił się 22 lipca 1969 r. i była to swego rodzaju pamiątka „wyzwolenia Pruszkowa 17 stycznia 1945 r”. Przez lata wtopił się nie tylko w miejską tkankę, ale również pamięć mieszkańców. Choć czołgu w Pruszkowie nie ma już od dekad, to wieloletni mieszkańcy nadal mówiąc o wspomnianym wyżej skrzyżowaniu mówią „ przy czołgu”. Wiele osób z nostalgią wspomina dziecięce zabawy. Niektórzy nawet zdradzają, że do czołgu można było wejść przez właz… w podwoziu.
Czołg budził emocje
Podobnie jak lokomotywa z Piastowa, a dokładniej parowóz towarowy konstrukcji niemieckiej Ty2 budzi emocje. Tak do dziś dyskusja o radzieckim czołgu w Pruszkowie podnosi temperaturę. Jedni uważają, że w Pruszkowie nie ma miejsca na symbol radzieckiej okupacji i totalitaryzmu. Inni zaznaczają, że był to ciekawy eksponat budzący spore zainteresowanie. Zwłaszcza dla miłośników militariów. Dla tych, którzy nie pamiętają tego wojskowego pojazdu ciekawostką może być fakt, że lufa czołgu była skierowana na Dom Partii. Dziś w tym miejscu mieści się pruszkowskie starostwo powiatowe.
Techniczne fakty
Dlaczego „pruszkowski” czołg był unikatowy? Czołgi IS-2 były produkowane w latach 1943-1945. Wyprodukowano zaledwie 3400 egzemplarzy. Model IS-2 to czołg ciężki o masie bojowej 46 ton z uzbrojeniem w postaci armaty 122 mm. Tak wielka maszyna na 100 km spalała około 330 l ropy.
Zobaczyć czołg jeszcze raz
Co ciekawe pruszkowski czołg nie trafił na złomowisko. Jeśli chcielibyście go zobaczyć, to wystarczy wybrać się na wycieczkę do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, gdzie czołg-pomnik z Pruszkowa o numerze taktycznym 434 stał się muzealnym eksponatem.
A Wy tęsknicie za pruszkowskim czołgiem w centrum miasta?
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS