A A+ A++

Na rynku gazu ziemnego już od półtora roku zdecydowanie przeważa strona podażowa. W końcówce 2022 roku nastąpiło gwałtowne tąpnięcie notowań tego surowca w Stanach Zjednoczonych, które sprowadziło notowania gazu z okolic niemal 10 USD za mln BTU do rejonu 2 USD za mln BTU. Po wielomiesięcznej konsolidacji, druga fala przecen pojawiła się na rynku gazu ziemnego jesienią 2023 roku, a trzecia tuż po niej w styczniu i lutym 2024 roku.

Presja spadkowa na notowania gazu ziemnego wynika m.in. z pojawiających się ostatnio w Azji oraz w innych częściach świata relatywnie wysokich temperatur powietrza, które zmniejszają popyt na gaz do ogrzewania.

Od kilku dni notowania gazu ziemnego w USA delikatnie odbijają w górę, jednak poruszają się nadal blisko wieloletnich minimów, w rejonie 1,79 USD za mln BTU. Perspektywy dla notowań tego surowca póki co są mizerne, bowiem mimo dużych przecen, pojawiły się zapowiedzi wzrostu produkcji gazu ziemnego w Katarze – jednym z kluczowych globalnych producentów gazu ziemnego.

W niedzielę szef spółki QatarEnergy powiedział, że spółka ta ma zamiar zwiększyć produkcję LNG o 16 mln ton rocznie, co sprawi, że roczna produkcja tego surowca wyniesie łącznie 142 mln ton rocznie. O ile spółka zdaje sobie sprawę, że to oświadczenie uderzy w i tak już niskie ceny gazu ziemnego na świecie, to jednocześnie Katar sygnalizuje, że liczy na długoterminowe wzrosty cen gazu ziemnego – i na to, że surowiec ten powróci do łask ze względu na fakt, że jest mało emisyjnym paliwem kopalnym w porównaniu do ropy czy węgla.

MIEDŹ

Spadkowy początek tygodnia na rynku miedzi.

Notowania miedzi zakończyły poprzedni tydzień na solidnym plusie. Niemniej, już piątkowa sesja przyniosła kontrę sprzedających, która kontynuowana jest także dzisiaj rano. Notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych obecnie poruszają się w okolicach 3,87 USD za funt.

Pewną presję na ceny miedzi wywiera wzrost zapasów tego surowca w Chinach. Styczniowa produkcja miedzi w tym kraju była większa od oczekiwań, a dodatkowo popyt był stłumiony przez tygodniowe obchody Nowego Roku Księżycowego. Nie bez znaczenia jest także fakt, że chiński sektor budowlany wciąż stoi w obliczu licznych problemów i notuje głęboki kryzys.

Chiny to największy konsument miedzi na świecie, więc tamtejsze wyzwania gospodarcze hamują wzrost notowań miedzi. Niemniej, warto mieć na uwadze, że także dane z zachodnich gospodarek mają istotne przełożenie na ceny miedzi na światowym rynku – a w tym tygodniu pojawią się liczne dane m.in. z USA i Europy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpowodował kolizję, uciekając wpadł do wody. Życie uratował mu policjant
Następny artykuł[Akt Prawny] w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie gminy Lidzbark Warmiński na 2025 r.