Samorządy połączyły siły, by móc skorzystać z funduszy europejskich dedykowanych rozwojowi turystyki. „Szlak turystyki postindustrialnej – Żelazne Doliny” – tak brzmi tytuł projektu w ramach, którego Starachowice oraz samorządy od Końskich po Ćmielów będą chciały stworzyć wspólną ofertę turystyczną.
Gmina Starachowice w swojej części zadaniowej przedstawiła poniższe projekty:
1. Starachowice: Modernizacja Ośrodka Harcerskiego nad Lubianką wraz z zagospodarowaniem terenu i doprowadzeniem mediów. Koszt projektu: 8 mln złotych.
2. Starachowice: Zagospodarowanie zbiornika wodnego Piachy. Koszt projektu: 10 mln złotych
3. Starachowice: Utworzenie „Stacja Kultura” z punktem informacji turystycznej, z wirtualną i tradycyjną mapą. Koszt projektu: 2 mln złotych.
4. Starachowice: Szlak kajakowy Wąchock-Starachowice (zagospodarowanie – odcinek gminy Starachowice. Koszt projektu: 2 mln złotych
5. Starachowice: Szlak pieszo-rowerowy Wąchock-Starachowice (zagospodarowanie – odcinek na terenie Gminy Starachowice). Koszt projektu: 1 mln złotych
6. Starachowice: Szlak pieszo-rowerowy Starachowice-Brody. Koszt projektu: 1 mln złotych.
Szerzej o poszczególnych projektach pisaliśmy już wcześniej [kliknij]. Największą dyskusję wywołało zagospodarowanie Piachów. Nie wszystkim spodobał się pomysł budowy mola czy tarasu widokowego… Prezydent miasta Marek Materek na łamach Starachowice-NET.pl zapewniał, że: „Piachy nadal pozostaną oazą zieleni i oazą miejsca maksymalnie naturalnego oraz dzikiego” oraz powiedział, że: „Zweryfikujemy jeszcze raz dokumentację związaną z zagospodarowaniem otoczenia zbiornika Piachy. Wszystko po to, aby ta przestrzeń była jeszcze bardziej funkcjonalna dla osób wypoczywających w tym miejscu.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni przegłosowali uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy na lata 2023-2030 i na Piachach nadal planowana jest budowa molo oraz tarasu widokowego. Za było 13 osób (Cheda Agnieszka, Grunt Dariusz, Kamiński Marek, Konarski Mariusz, Lipiec Dariusz, Lipiec Rafał, Nowak Monika, Orkisz Włodzimierz, Paluch Bronisław, Różycki Krzysztof, Sowula Marcin, Walendzik Michał, Zuba Krzysztof. PRZECIW był radny Sylwester Kwiecień. WSTRZYMALI SIĘ od głosu: Andrzejewski Tomasz, Niewczas Lidia, Nowak Dariusz, Piątek Jadwiga. BRAK GŁOSU: Nowak Jarosław, Zaborski Mariusz.
Z informacji przedstawionej w trakcie piątkowych obrad przez zastępczynię prezydenta miasta ds. gospodarczych Elżbietę Gralec wynika, że gmina ma szanse pozyskać 17 milionów złotych i na pierwszy front inwestycyjny zostały wybrane Piachy.
– Dyskutowaliśmy na temat tych inwestycji na komisji. Inwestycje są kontrowersyjne. Ja nie zgadzam się ze sposobem typowania tych przedsięwzięć. Należało wcześniej dyskutować o tym projekcie z mieszkańcami i szerzej. Było 25 mieszkańców na konsultacjach społecznych, którzy zdecydowali o przyszłym wydawaniu pieniędzy unijnych. Uważam, że coś szwankuje w kwestii konsultacji społecznych. Przyszło 25 osób, więc wymóg został spełniony. Każdy mógł przyjść, choć zasięg informacji nie był taki nośny. Ja bym wnioskował, żeby to jeszcze raz przedyskutować. Później nie będzie już możliwe wprowadzenie zmian? Budowa centrum rekreacyjnego na Piachach plus obok spalarnia, to nie jest najlepsza korelacja. Trzymanie się tematu budowy domków na Lubiance, co nie jest dobrym przedsięwzięciem – mówił radny Sylwester Kwiecień.
W odpowiedzi głos zabrała wiceprezydent Elżbieta Gralec przypominając, że gmina Starachowice tematykę „Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy na lata 2023-2030” przedstawiała już od 2021 roku.
– Ten wachlarz propozycji, Piachy, ośrodek ZHP nad Lubianką po południowej stronie, budowa domków nad Lubianką po północnej stronie, szlak kajakowy. Wszystko, to wiąże się z szeroką pojętą turystyką. Jest to propozycja. Zobaczymy, jak będą dystrybuowane pieniądze. Orientacyjnie dla gminy Starachowice w puli jest 17 milionów złotych. I pierwsza planowana inwestycja, to zagospodarowanie Piachów. To zadanie będzie zgłoszone w II kwartale 2024 roku, jako pierwsze do realizacji. Pozostałe zadania nie mają gotowości dokumentacyjnej. Jednak to nie jest wachlarz projektów zamknięty. Jeśli będziemy widzieć, że zmieni się interpretacja zadań, to jest możliwość wprowadzania modyfikacji. Przykład, to Stacja Kultura. Budynek dawnego Dworca Wschodniego jest już uwzględniony w projektach do realizacji przez PKP, więc nie przez gminę Starachowice. Strategia będzie „żyła” i będziemy z państwem o szeroko pojętej turystyce rozmawiać. Przykładowo powiat starachowicki wpisał kolejkę wąskotorową na listę rezerwową. Ten temat moglibyśmy wprowadzić do strategii – odpowiedziała wiceprezydent Elżbieta Gralec.
Radny Dariusz Grunt dodał, że mieszkańcy chcą na Piachach natury i nie chcą zbyt dużej ingerencji w otoczenie zbiornika. Miał także pytania o inwestowanie pieniędzy, które ma zamiar pozyskać gmina w obiekty należące do harcerzy.
– Nie możemy przejść obojętnie obok ośrodka ZHP. Widzimy potrzebę, żeby go zmodernizować. Projekt został zaakceptowany przez wszystkie instytucje. Gmina, jako beneficjenta wskaże ZHP. Harcerze z własnych środków wykonali już dokumentację techniczną. My zaproponowaliśmy etapowanie tego projektu. Wartość prac modernizacyjnych, to 4 miliony złotych. W pierwszym etapie pracami zostałby objęty budynek główny – powiedziała wiceprezydent Elżbieta Gralec i dodała, że z puli pozyskanego dofinansowania na ten projekt gmina przekieruje 85% finansowania.
***
Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek zaprasza mieszkańców oraz wszystkich zainteresowanych na kolejny spacer inwestycyjny – tym razem spotkanie odbędzie się przy kąpielisku Piachy. Najbliższy czwartek, 29 lutego 2024 r. o godzinie 15:30. Każdy, kto chce wyrazić swoje zdanie na temat przyszłości tego zbiornika, powinien wziąć udział w spotkaniu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS