A A+ A++

24 lutego 2022 r. cały świat wstrzymał oddech. Wojska rosyjskie rozpoczęły pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy. Ta rocznica skłania nas do refleksji nad wydarzeniami, które odmieniły życie milionów ludzi i wpłynęły na globalne stosunki międzynarodowe.

Mija druga rocznica wybuchu wojny na Ukrainie

Konflikt, który rozpoczął się w 2014 roku od aneksji Krymu przez Rosję, znacząco eskalował w lutym 2022 roku, prowadząc do pełnoskalowej wojny. Skutki tego konfliktu są odczuwalne na całym świecie, ale najbardziej dotkliwie na Ukrainie, gdzie ludność cywilna cierpi w wyniku działań wojennych i zniszczenia infrastruktury.

W sobotę rano, w drugą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, na profilu Kancelarii Prezydenta na portalu X zostało zamieszczone nagranie z przesłaniem prezydenta Andrzeja Dudy.

– Ponownie przyszło nam żyć w niebezpiecznych czasach. Brutalna rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę przyniosła śmierć, ból i cierpienie. My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie. Wyciągamy wnioski z wojny za naszą wschodnią granicą – mówi na nagraniu prezydent. – Nie stać nas dzisiaj na bezczynność, dlatego wzmacniamy i będziemy wzmacniali naszą armię tu i teraz. Bezpieczeństwo Polski zależy od naszej siły, ale także i naszych sojuszy. […] Dlatego od lat jesteśmy aktywnym członkiem sojuszu północnoatlantyckiego, sprawdzonym i wiarygodnym sojusznikiem – dodał Duda.

Ruda Śląska solidarna z Ukrainą

Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie, mieszkańcy Rudy Śląskiej zaangażowali się w pomoc Ukraińcom, zarówno tym, którzy postanowili przyjechać do naszego kraju, jak i tym, którzy zostali w swoim. 

Na terenie całej Rudy Śląskiej odbywały się zbiórki darów m.in. w szkołach, parafiach, klubach sportowych, czy prywatnych firmach. Hala MOSiR w Nowym Bytomiu na kilka miesięcy zamieniła się w centralny punkt przyjmowania darów dla Ukraińców. Pomysłodawcami akcji byli radny Rafał Wypior i ówczesna dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – Aleksandra Poloczek. Wolontariusze niemal przez całą dobę przyjmowali i segregowali dary, wydawali pakiety z jedzeniem i potrzebnymi rzeczami, a także wysyłali pomoc za naszą wschodnią granicę. 

Warto pamiętać także o osobach, które przyjęły do siebie uchodźców z Ukrainy. Na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Bytomiu zorganizowano przejściową bazę noclegową dla uchodźców. W salkach parafii pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu odbywały się cotygodniowe spotkanie integracyjne dla mieszkających w Rudzie Śląskiej Ukraińców. Na terenie naszego miasta odbywały się także charytatywne koncerty i imprezy. 


Czytaj więcej:


Działania miasta w trakcie trwania konfliktu na Ukrainie

Działania prowadzone przez miasto od początku skupiały się na dwóch aspektach – koordynacji przyjęcia uchodźców w domach i mieszkaniach tych, którzy wyrazili chęć niesienia w ten sposób pomocy oraz uruchomieniu wspólnych punktów zakwaterowania. W Rudzie Śląskiej powstało 9 takich punktów. 

W miarę upływu czasu zmieniała się również forma oferowanej przez miasto pomocy. W drugiej połowie roku 2022 przygotowanych i wyposażonych zostało pięć mieszkań z przeznaczeniem na czasowy pobyt uchodźców, którzy swoją przyszłość wiążą z Rudą Śląską. Na początku listopada na ten cel przygotowano kolejne dwa mieszkania. Obecnie przebywa w nich łącznie trzydzieścioro obywateli Ukrainy, w ogromnej większości kobiet i dzieci. Pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego sprawują nad nimi stałą opiekę.

Przez te dwa lata Ruda Śląska gościła z różnym natężeniem kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. Część z nich podczas trwania konfliktu, wróciła do swojego kraju, część znalazła schronienie w innych europejskich państwach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojskowe śmigłowce nad Gliwicami. Przeloty na niskich wysokościach
Następny artykułPszeki, sojusznicy Putlera