Niedawne wydarzenia w województwie podkarpackim, gdzie zakup wyrobów mięsnych od niezweryfikowanego dostawcy przyczynił się do śmierci konsumenta, przypomniały o zasadach, jakich należy przestrzegać, kupując mięso.
Główny Lekarz Weterynarii w komunikacie przypomina, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w przypadku mięsa. Kupowane na bazarze od sprzedawcy, który nie posiada niezbędnych dokumentów, świadczących o tym, że mięso i jego przetwory są przebadane może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia. A jak pokazały wydarzenia z Podkarpacia, również zagrażać życiu. Największe niebezpieczeństwo stanowi zagrożenie zakażenia chorobami odzwierzęcymi takimi jak toksoplazmoza, listerioza czy bruceloza. Jad kiełbasiany, produkowany przez bakterię Clostridium botulinum, jak kolejny raz udowodnił przypadek z Podkarpacia może być zabójczy. Główny Lekarz Weterynarii w swoim komunikacie zaleca, by mięso kupować tylko z zaufanych źródeł. Preferowane powinno być mięso pochodzące od sprawdzonych dostawców lub hodowców, którzy przestrzegają standardów higieny i bezpieczeństwa żywności. Warto weryfikować oznaczenia. Lekarz weterynarii zaleca, by się upewnić, że mięso posiada odpowiednie oznaczenia i certyfikaty, takie jak numer weterynaryjny świadczący o objęciu działalności związanej z produkcją żywności nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.
– To fundamentalny warunek, aby mieć pewność, że produkt spełnia przynajmniej minimalne standardy bezpieczeństwa dla konsumenta i był poddany kontroli odpowiednich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności – komentuje dr Witold Choiński, prezes Związku Polskiego Mięso.
Nie kupuj mięsa byle gdzie
Główny Lekarz Weterynarii radzi, by nie kupować mięsa i jego przetworów, o których pochodzeniu nic nie wiemy. Atrakcyjna cena, czy apetyczny wygląd wyrobu mięsnego na bazarze czy w innym miejscu, gdzie odbywa się niezweryfikowana sprzedaż nie powinny wyłączyć nam krytycznego myślenia. Mięso jest jednym z tych produktów, w których tzw. ciąg chłodniczy, czyli stałe przechowywanie w niskiej temperaturze, jest niezwykle ważny. Dlatego wędlina czy surowe mięso, sprzedawane bez zachowania chłodzenia mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Jak jeść mięso i pozostać zdrowym?
Warunki sanitarne kluczowe dla mięsa
Jedną z zasad, zapobiegającą zatruciom pokarmowym wynikającym z kontaktu z mięsem jest bezpieczne przechowywanie i przygotowywanie mięsa. Mięso musi być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, zgodnie z zaleceniami producenta lub przepisami sanitarnymi. Należy również separować mięso surowe od gotowych produktów mięsnych. Producent, zajmujący się wytwarzaniem wyrobów mięsnych jest zobowiązany do przestrzegania zasad higieny, m.in. mycia rąk, regularnej higieny narzędzi kuchennych i powierzchni roboczych, stykających się z mięsem. To uniemożliwia przenoszenie groźnych bakterii z mięsa do gotowych wyrobów lub innych artykułów spożywczych. Producenci wytwarzający swoje wyroby legalnie i pod kontrolą są sprawdzani pod kątem przestrzegania przepisów i zasad higieny przez odpowiednie służby. Producenci, którzy robią to nielegalnie, są poza kontrolą.
Nie taki zdrowy kotlet, jak go politycy malują
5 zasad, jak kupować bezpiecznie mięso?
Związek Polskie Mięso w ramach akcji „Mięso – kupuj bezpiecznie!” przypomina konsumentom w krótkiej ściągawce o pięciu zasadach, którymi warto się kierować podczas zakupów.
Zaufane źródła: Kupuj mięso wyłącznie od sprawdzonych dostawców, którzy przestrzegają norm bezpieczeństwa żywności.
Kontrola weterynaryjna: Szukaj na opakowaniach mięsa oznaczeń świadczących
o przeprowadzonej kontroli weterynaryjnej – numerów identyfikacyjnych, certyfikatów, znaków jakości. Na targowiskach i bazarach kupuj tylko od zarejestrowanych sprzedawców, którzy potrafią to udokumentować.
Świeżość i przechowywanie: Upewnij się, że mięso jest świeże i przechowywane
w odpowiedniej temperaturze.
Data przydatności: Zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia i unikaj produktów przeterminowanych.
Bezpieczeństwo: Wybieraj produkty poddane kontroli i oznaczone odpowiednimi pieczęciami i certyfikatami, by mieć pewność, że spełniają one normy bezpieczeństwa żywności.
Źródła:
www.wetgiw.gov.pl, mat. pras.
Autor: Ewa Basińska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS