A A+ A++

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak wraz z Fundacją GrowSPACE i innymi organizacjami otworzyła w Warszawie wystawę „Dobrze, że jesteś” z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Akcja na ma na celu promowanie profilaktyki zdrowia psychicznego, a także zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest budowanie świadomości na temat depresji, jako choroby.

23 lutego, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choć o depresji powinno się mówić każdego dnia, to szczególnie w takim dniu warto  podkreślić jak ważne jest dbanie o dobrostan psychiczny, a także zapewnienie szybkiego i optymalnego wsparcia osobom, które mierzą się z kryzysem psychicznym. 

Depresja to choroba, której często nie widać na pierwszy rzut oka. Co więcej depresja nie zna wieku ani płci, a więc może dotknąć każdego z nas. Jednak depresję można skutecznie leczyć, dlatego kluczowe jest, aby rozpoznawać jej objawy i wiedzieć, gdzie szukać pomocy.. 

Na rzecz świadomości i zrozumienia depresji

23 lutego na warszawskiej „patelni”, czyli placu, przy wyjściu z Metra Centrum, zaprezentowana została  wystawa poświęcona edukacji i profilaktyce depresji. 

Po czym poznać, że ma się depresję?

Wystawę „Dobrze, że jesteś” otworzyła Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak wraz z przedstawicielami Fundacji GrowSPACE. Akcję wspierają także takie organizacje i inicjatywy jak: Nastoletni Azyl, Porozumienie „TAK! dla Prewencji Suicydalnej!”, Idź Pobiegaj oraz Fundacja Neuroróżnorodni.

– Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby mówić o depresji, o tym, że depresja to choroba, o tym, że jeżeli doświadczamy złego stanu, doświadczamy smutku, to warto sięgać po pomoc. Chcemy dzisiaj powiedzieć  „Dobrze, że jesteś”. Przygotowaliśmy razem z organizacjami młodzieżowymi wystawę, będziemy również podchodzić do mieszkańców Warszawy, przekazywać ulotki z hasłem „Dobrze, że jesteś”, wlepki, ale na ulotkach będą też wskazane miejsca pomocowe, w których można uzyskać wsparcie, jeżeli doświadczamy stanów, które wymagają udzielenia pomocy

– mówiła podczas otwarcia wystawy Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka i dodała: 

– Nie bójmy się prosić o pomoc. Lekarz psychiatra, psycholog nie stygmatyzuje, on ratuje życie, on pomaga. Także zachęcam wszystkich Państwa, dzieci i młodzież, abyśmy sięgali po pomoc. 

Z kolei Karolina Malinowska, psycholożka z Instytutu Badań Edukacyjnych mówiła o tym, jak ważne jest wsparcie dorosłych:

– W zdrowie psychicznym dzieci i młodzieży muszą się włączyć różni ważni dorośli, oczywiście rodzice, nauczyciele, specjaliści w szkołach, pracownicy opieki zdrowotnej, ale to jest nasza wspólna sprawa, żeby wesprzeć dzieci i młodzież w tym, żeby było im lepiej, czuły dobrostan, żeby były zdrowie. Pamiętajmy, że depresja jest chorobą, na którą może zachorować każdy z nas. 

Dobrze, że jesteś – wystawa

Wystawa prezentowana jest w piątkowe przedpołudnie (do godziny 11:00). W tym czasie Rzeczniczka Praw Dziecka wspólnie z organizacjami rozdają materiały edukacyjne i profilaktyczne. Rzeczniczka poprzez bezpośredni kontakt i osobiste zaangażowanie chce prowadzić otwarte i szczere rozmowy na temat zdrowia psychicznego, co jest kluczowe w walce ze stygmatyzacją i przełamywaniem tabu związanego z chorobami psychicznymi.

W ramach tego wydarzenia zostaną poruszone tematy takie jak: edukacja o depresji jako chorobie, emocjonalne BHP, zapobieganie kryzysom zdrowia psychicznego, a także umiejętność wspierania innych osób. Ważnym aspektem będzie także informowanie o miejscach, gdzie można uzyskać pomoc. Szczególna uwaga zwrócona zostanie na sytuację dzieci i młodzieży.

Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym?
Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym?

Każda historia, każda osoba ma znaczenie

– Jest to szczególnie ważne, aby walczyć z takim stereotypem, wtórną stygmatyzacją osób, które wychodzą i otwarcie mówią o swoim zdrowiu psychicznym. Dzisiejsze przesłanie „Dobrze, że jesteś” ma pokazać, że zdrowie psychiczne jest ważne, oczywiście w tym dniu, ale również przez cały rok. Niestety wiemy, że to słowo depresja bardzo często jest używane w potocznym kontekście, a jest to tak naprawdę sprawa, która powinna być poważna dla nas wszystkich i dlatego dzisiaj edukujemy, o tym, czym depresja jest, czym nie jest, jak zadbać o siebie, o swoje emocjonalne BHP, gdzie szukać pomocy i jak udzielać wsparcia.  Chcemy, by była to wiedza, która jest powszechna. Nie należy tylko do specjalistów i specjalistek –  mówił podczas otwarcia wystawy Dominik Kuc, Fundacja GrowSPACE.

Weronika Snoch, z biura Rzeczniczki Praw Dziecka podzieliła się swoim trudnym doświadczeniem:

– Jestem osobą, która zmagała się z depresją. Z dumą i takim wzruszeniem stoję tu dzisiaj, że funkcjonuję dobrze, że sięgnęłam po pomoc i jestem takim przykładem, że naprawdę otrzymać tę pomoc. Można wyjść z depresji, bo ta choroba jest uleczalna. I też chciałam zachęcić wszystkie osoby do tego, aby zapytały siebie, ale też wszystkich bliskich wokół o to, jak się czujecie? To pytanie może naprawdę wiele zmienić. Może sprawić, że ktoś poczuje wsparcie, że ktoś sięgnie po pomoc i naszą misją podczas dzisiejszej akcji jest to, aby inspirować do sięgania po pomoc i inspirować tak naprawdę do życia. 

Janek Gawroński, Społeczny zastępca Rzecznika Praw Dziecka zwrócił uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnościami w kontekście dbania o dobrostan psychiczny.

-To jest bardzo ważne święto dla mnie, chciałem podkreślić, że z perspektywy środowiska osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, to właśnie te osoby są szczególnie narażone na depresję. Na depresję wpływają różne czynniki, w przypadku osób z niepełnosprawnościami, czynnikiem do powstania depresji jest nierealizowanie zaleceń o potrzebie kształcenia specjalnego w szkołach, brak pokojów wyciszeń, czy brak psychologa. 

Skala depresji w Polsce

Według WHO depresja za kilka lat będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje około 1,2 mln osób. Najczęstsze przyczyny depresji to: presja, stres, brak snu i nadproduktywność. Objawy obejmują zarówno samopoczucie, jak i stan zdrowia fizycznego i mogą wiązać się z: utratą odczuwania przyjemności, smutkiem, pogorszeniem koncentracji, a także brakiem apetytu, zaburzeniami snu i chronicznym zmęczeniem.

Źródła:

materiały prasowe, opracowanie własne

Autor: Nina Nowak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInformacje dla organizacji pozarządowych
Następny artykułNowy kierunek w AWF Biała Podlaska dzięki współpracy z Urzędem Miasta