A A+ A++
Sen to niezbędny czynnik, który wpływa na nasze samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Jeśli chcesz codziennie czuć się dobrze i nie generować ryzyka występowania postępujących chorób, koniecznie zadbaj o odpowiednią dawkę snu. Bez tego nie pomoże Ci ani zbilansowana dieta, ani całkowite odstawienie napojów alkoholowych.

Często zdarza Ci się uczestniczyć w tzw. zakrapianych imprezach, gdzie niestety nie jesteś w stanie uniknąć spożycia alkoholu? To spory problem, chociażby względu na fakt, że po spożyciu trunków alkoholowych Twój sen na pewno nie będzie taki, jak powinien. Jeśli chcesz sprawdzić, ile możesz bezpiecznie wypić, wykorzystaj kalkulator promili.

Jak sen wpływa na organizm człowieka? To warto wiedzieć!

Brak odpowiedniej dawki snu w życiu człowieka generuje wiele problemów – przede wszystkim zdrowotnych. Jeśli nie zadbasz o minimum 8-9 godzin snu każdej doby, prawdopodobnie po czasie odczujesz sporą różnicę nawet w samopoczuciu.

A zatem brak spokojnego i komfortowego snu może skutkować:

● pogorszeniem samopoczucia, czyli po prostu zawsze wstaniesz ze złym humorem,

● gorszy stan psychiczny,

● zaburzenia metabolizmu,

● osłabienie układu odpornościowego,

● otyłość ze względu na odkładający się tłuszcz.

Co więcej, długoterminowe skutki braku odpowiedniej dawki snu to ogólne pogorszenie jakości życia, a także stany depresyjne, które często są także zagrożeniem dla życia człowieka.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile godzin odpoczynku potrzebuje Twój organizm, wykorzystaj internetowy kalkulator snu. To proste narzędzie, które pomoże Ci ocenić, o której godzinie położyć się do łóżka, aby przespać odpowiednią liczbę godzin.

Czy spożycie alkoholu wspomaga dobry sen?

Choć mogłoby Ci się wydawać, że po spożyciu alkoholu szybciej zasypiasz, to jednak w praktyce tego typu trunki powodują, że Twój sen zwyczajnie będzie nieefektywny. Alkohol negatywnie wpływa na Twój odpoczynek, chociażby ze względu na:

● skrócenie fazy REM snu – najbardziej regenerująca faza snu zostanie skrócona, a zatem obudzisz się z uczuciem zmęczenia,

● większe ryzyko występowania bezdechu sennego,

● dehydratacja i zabrudzenia gospodarki wodnej w organizmie,

● uspokojenie po alkoholu jest krótkotrwałe, a finalnie możesz mieć problemy
z zasypianiem.

Niekiedy zdarza się też, że nadmierne spożycie alkoholu powoduje przewlekłe kłopoty z zasypianiem, a nawet zaostrzenie objawów.

Co zrobić, żeby sen był długi i spokojny? Podsumowanie

Chcesz spać minimum 8-9 godzin i wstawać z pełnią energii? Przede wszystkim odstaw alkohol przed snem i staraj się utrzymywać zdrową i zbilansowaną dietę. To podstawa, aby Twój sen był naprawdę spokojny i efektywny.

Jeśli zależy Ci na przespaniu całej nocy bez zbędnych pobudek, skorzystaj też z kilku wskazówek: zadbaj o relaks przed snem, weź ciepłą kąpiel, ogranicz spożycie kofeiny i cukru, staraj się o regularną aktywność fizyczną. Dodatkowo możesz użyć technik zarządzania stresem, które pozytywnie wpływają na jakość snu.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStarosta raciborski Grzegorz Swoboda: doceniamy rolę Unii Europejskiej w rozwoju Powiatu, jesteśmy przygotowani na nową perspektywę
Następny artykułOni nie mają amunicji i ikry – tak pomysły kontrkandydatów prezydenta Kubickiego kwituje radny Bocheński