W kwestii walki z nadużyciami na dzieciach ciągle stoimy w wielu miejscach przed licznymi wyzwaniami. Tak zaznacza członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, psycholożka kliniczna Emilie Rivet-Duval. Pomagająca od 18 lat przy diecezji Port Louis na Mauritiusie kobieta w watykańskiej instytucji zajmuje się głównie rejonem Afryki oraz wysp Oceanu Indyjskiego. Zaznacza, iż pomimo wychodzących na jaw trudności, widać chęć poprawy sytuacji w Kościołach lokalnych.
Vatican News
„Z tego, co mogłam zaobserwować tak ogólnie, uważam, że istnieje wola w konkretnych krajach, konkretnych konferencjach episkopatów, aby pójść naprzód w tej kwestii, pozwolić się zakwestionować i być w stanie przyjąć dobre odruchy w zakresie kultury ochrony” – podkreśla w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Emilie Rivet-Duval.
Wskazuje jednak również na konkretne problemy, jak mała dostępność zasobów ludzkich czy finansowych, by wprowadzić odpowiednie rozwiązania. „Czasami brakuje również przejrzystości i trochę wsparcia w zakresie tego, jak, od czego zaczynając, można wdrożyć całą tę kwestię ochrony nieletnich” – opisuje kobieta. Chodzi m.in. o zrozumienie, „co można zrobić, aby pomóc ofiarom przerwać milczenie, ale także pomóc dorosłym prawdziwie wysłuchać tego, przez co przechodzą młodzi”.
Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich zajmuje się wymianą informacji na ten temat oraz pracą jako swoisty think-tank dla miejscowych konferencji episkopatu. Stąd Emilie Rivet-Duval posiada szczególną wiedzę we wspomnianym zakresie. Wskazuje, że w regionie, którym się szczególnie zajmuje, poważną sprawę stanowi podejście kulturowe do tego typu wydarzeń.
„Chodzi o kwestię pewnego wciąż istniejącego tabu. Jako że rodzina jest naprawdę święta, tam, gdzie rodzinom wciąż trudno przychodzi wysłuchać dzieci, które mogły paść ofiarami, wciąż żyje się w kulturze milczenia” – opisuje kobieta. Zgodnie z jej wiedzą, „często brakuje informacji na temat tego, czym jest napaść na tle seksualnym, jakie ma ona wielorakie i poważne konsekwencje dla dzieci, w jaki sposób pedofil postępuje, na temat całego procesu napaści”.
W efekcie, Emilie Rivet-Duval zaznacza, iż ciągle potrzeba wiele pracy informującej społeczeństwo o wspomnianych realiach. Ponadto ważne jest również przekazanie świadectw ofiar do wiadomości publicznej. „Któż lepiej niż ofiara może opowiedzieć swoją historię i poruszyć serca ludzi, aby można było wdrożyć odpowiednie odruchy zapobiegające napaściom seksualnym na nieletnich?” – pyta retorycznie Emilie Rivet-Duval.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS