A A+ A++

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię społeczną, propagującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Akcja, dedykowana rodzicom dzieci w wieku do 6 lat, zwraca uwagę na szkodliwy wpływ używania telefonów przez dorosłych w obecności dzieci. Przewijanie treści na ekranie telefonu podczas opieki nad dzieckiem może negatywnie wpłynąć na jakość i częstotliwość interakcji między nimi.

Ważne jest, aby podkreślić, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego z opiekunem oraz szybkie reagowanie osoby dorosłej na sygnały wysyłane przez niemowlę lub dziecko stanowią kluczowe potrzeby małego człowieka. Te elementy mają istotny wpływ na rozwój bezpiecznej więzi z rodzicem, poczucie własnej wartości dziecka oraz kształtowanie przyszłych relacji z innymi ludźmi.

Korzystanie przez rodzica z telefonu w czasie zajmowania się dzieckiem obniża jego uważność i zdolność do szybkiego rozpoznawania stanów i potrzeb dziecka. W wyniku tego rodzic może reagować na sygnały wysyłane przez dziecko dopiero wtedy, gdy przeżywane przez nie pobudzenie i dyskomfort będą już stosunkowo silne. Nadmiar ekranów obniża także faktyczną ilość czasu, który rodzic poświęca dziecku, co ma też długofalowe konsekwencje – wpływa na kształtujący się obraz „ja” dziecka, czyli jego poczucie, że jest lub nie jest wystarczająco ważne, aby się nim zajmować – mówi Magda Winiarska-Smoczyńska, terapeutka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, nawiązując do tematu kampanii „Blisko telefonu – daleko od dziecka”. 

Jak informuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ramach projektu „Blisko telefonu – daleko od dziecka” rodzice otrzymują szereg informacji o tym, dlaczego ograniczanie ekranów przy dziecku jest ważne i jak to osiągnąć. Wszystko to w przekazach towarzyszących kampanii w mediach i w sieci oraz na stronie domowezasadyekranowe.fdds.pl.  

Ważne jest, aby przyjrzeć się swoim nawykom cyfrowym i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile jesteśmy obecni i uważni w kontakcie z dzieckiem. Zmianę swoich zwyczajów warto rozpocząć od małych kroków, na przykład spędzenia pół godziny dziennie na wspólnej zabawie lub rozmowie bez telefonu – dodaje Magda Winiarska-Smoczyńska z Fundacji. 

Gdy samodzielna zmiana przyzwyczajeń cyfrowych okazuje się niewystarczająca i towarzyszy temu silne uczucie lęku, smutku, trudności ze snem, nadmierna płaczliwość oraz poświęcanie innych potrzeb dla korzystania z telefonu, konieczne może być skorzystanie z pomocy specjalisty. 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała zbiór zasad ekranowych, z którymi powinien się zapoznać każdy rodzic.

Jak ograniczać korzystanie z ekranów przy dziecku? 

  • Kiedy spędzasz czas z dzieckiem, staraj się być całkowicie obecny (obecna). Skup się na jego potrzebach i wspólnych aktywnościach. Staraj się nie myśleć o telefonie i nie zerkać na ekran.
  • Ograniczaj do minimum czas, kiedy korzystasz z telefonu przy dziecku. Zawsze rozważ, czy skorzystanie z telefonu jest konieczne i czy nie może poczekać. Jeżeli sięgasz po telefon, staraj się ograniczać czas spędzany przed ekranem do niezbędnego minimum.
  • Ustal miejsca wolne od telefonu, takie jak miejsce spożywania posiłku, pokój dziecka, kącik do zabaw czy miejsce do czytania.
  • Ustal sytuacje kluczowe dla relacji z dzieckiem i dla jego komfortu, podczas których nie korzystasz z telefonu, np. posiłki, zasypianie, wspólna zabawa, czytanie.
  • Staraj się nie trzymać telefonu przy sobie. Pomocne może być miejsce, gdzie odkładasz telefon na czas interakcji z dzieckiem. Może to być miejsce, gdzie wszyscy domownicy zostawiają swoje telefony.
  • Wyłączenie powiadomień sprawi, że ty i dziecko będziecie mniej rozproszeni.
  • Jeśli musisz skorzystać z telefonu przy dziecku, wytłumacz mu, w jakim celu to robisz, by zminimalizować jego frustrację (np.: „Teraz odpisuję cioci, o której godzinie ją odwiedzimy”, „Teraz sprawdzam prognozę pogody, żebyśmy ubrali się odpowiednio na spacer”).
Mówisz do dziecka „Nie płacz, nic się nie stało”? Lepiej tego nie rób!

Źródła:

https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/jak-korzystanie-z-telefonow-przez-rodzicow-wplywa-na-dzieci-kampania-blisko-telefonu-daleko-od-dziecka.html

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonad 11 mln zł dla firm Aleksandra Miszalskiego. „Każda złotówka została rozliczona”
Następny artykułTa historia pokazuje, by zbyt pochopnie nie oceniać powodów dziwnych zachowań osób