2024-02-21 10:46
publikacja
2024-02-21 10:46
Reprezentowanie interesów Polski w Grupie Banku Światowego i Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju przez NBP nie miało nic wspólnego z podstawowym celem działalności banku centralnego – podano w uzasadnieniu uchwały rządu ws. zmiany reprezentanta Polski w ww. instytucjach na ministra finansów.
W grudniu rząd podjął uchwałę powierzającą ministrowi do spraw finansów publicznych reprezentację interesów Polski w międzynarodowych instytucjach finansowych należących do Grupy Banku Światowego (GBŚ) (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju, Międzynarodowa Korporacja Finansowa) oraz w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
Wcześniej reprezentantów z ramienia Polski w ww. instytucjach wskazywał Narodowy Bank Polski.
“Działalność EBOiR i GBŚ obejmuje przede wszystkim udzielanie pożyczek państwom oraz podmiotom publicznym i prywatnym w krajach członkowskich w celu finansowania projektów inwestycyjnych, wspierania reform itp. Są to działania pozostające w gestii rządów tych krajów i jako takie podlegają ocenie i akceptacji właściwych organów zarządczych tych instytucji (Rada Dyrektorów czy Rada Wykonawcza), w których swoich przedstawicieli mają państwa członkowskie. Takie działania nie mają nic wspólnego z podstawowym celem działalności banku centralnego, jakim w przypadku Narodowego Banku Polskiego jest ochrona wartości polskiego pieniądza” – napisano w uzasadnieniu uchwały rządu, zamieszczonej w odpowiedzi na interpelację poselską.
“Przedmiotowa uchwała porządkuje sytuację w tym zakresie, przenosząc ciężar odpowiedzialności za współpracę z GBŚ i EBOiR na właściwego ministra. Sprawując funkcje reprezentacyjne w GBŚ czy EBOiR Prezes NBP musi stale konsultować się z rządem, a w wielu przypadkach wręcz realizować instrukcje rządu, co stoi w sprzeczności z niezależnością instytucjonalną NBP. Proponowana zmiana zwiększy efektywność reprezentacji RP w międzynarodowych instytucjach finansowych” – dodano.
W uzasadnieniu uchwały podano, że w mandat banku centralnego nie wpisuje się działalność Grupy Banku Światowego obejmująca: stworzenie świata wolnego od ubóstwa na planecie nadającej się do życia, eliminacja ubóstwa i głodu, upowszechnianie dostępu do edukacji, promowanie równouprawnienia kobiet i mężczyzn, ograniczanie śmiertelności wśród dzieci, poprawa materialnych i społecznych warunków życia, działania na rzecz ofiar konfliktów zbrojnych oraz ofiar katastrof naturalnych spowodowanych negatywnymi zmianami klimatu.
Od stycznia Polskę w Radzie Dyrektorów Banku Światowego reprezentuje Mariusz Krukowski. Wcześniej, z ramienia NBP, kraj reprezentował Jacek Kurski.
Ministerstwo finansów poinformowało na początku lutego PAP Biznes, że planuje utrzymać na stanowisku przedstawiciela Polski w Radzie EBOiR Piotra Szpunara, nominowanego w 2023 r. przez NBP. (PAP Biznes)
tus/ asa/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS