A A+ A++

Karolina Kruszewska – bytomska projektantka, znalazła się na liście 100 osób, które działają na rzecz rzetelnej edukacji seksualnej, przełamują tabu lub walczą ze stygmatyzacją. Listę wyróżnionych, wśród których nie brak znanych artystów, polityków i działaczy społecznych, przygotowały SEXEDPL oraz magazyn Forbes Women.

– Zależało nam na zauważeniu biznesowych inicjatyw, ale także działań konkretnych osób, które szczególnie przyczyniają się do zwiększania świadomości seksualnej dzieci, młodzieży i dorosłych – pisze Anja Rubik, założycielka i Prezeska Zarządu Fundacji SEXEDPL.

Kandydatki i kandydatów można było zgłaszać w sześciu kategoriach: nauczycielki i nauczyciele WDŻ; edukatorki i edukatorzy seksualni; lekarki, lekarze oraz specjalistki i specjaliści (kategoria obejmowała profesjonalistów z dziedziny medycyny i zdrowia, którzy przyczyniają się do edukacji seksualnej poprzez świadczenie usług medycznych, badania naukowe oraz działalność edukacyjną w tej dziedzinie.

Za wybór laureatów odpowiedzialna była kapituła, złożona z cenionych ekspertek i ekspertów. W jej skład weszli m.in.: Anja Rubik (założycielka i prezeska zarządu Fundacji SEXEDPL), Aleksandra Karasińska (redaktorka naczelna „Forbes Women”), Adam Bodnar (minister sprawiedliwości, były rzecznik praw obywatelskich, działacz na rzecz praw człowieka), Sylwia Gregorczyk-Abram (adwokatka i obrończyni praw człowieka) czy Zuzanna Karcz (aktywistka edukacyjna, współtwórczyni Domu Spokojnej Młodości).

Uważność i wrażliwość na potrzeby i problemy

W kategorii aktywiści, aktywistki, politycy, wyróżnienie otrzymała bytomianka Karolina Kruszewska – projektantka, absolwentka ASP w Katowicach, autorka projektu Pose – zestawu do edukacji seksualnej dla osób niewidomych odpowiadającego na problem braku dostępu do wiedzy o seksualności oraz niedostosowania produktów na rynku dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Pose to temat pracy magisterskiej Kruszewskiej dotyczący doświadczeń w obrębie seksualności osób niewidomych z wykorzystaniem metod projektowania sensorycznego. Projekt powstał we współpracy z osobami niewidomymi lub niedowidzącymi, edukatorką seksualną dr Dagną Kocur i składa się części opisowej,  a także z trzynastu słuchowisk na kanale You Tube oraz wydrukowany w 3D modelach, które edukatorzy seksualni wykorzystują jako pomoc dydaktyczną.

– Najważniejsza w projektowaniu jest dla mnie pewnego rodzaju uważność i wrażliwość na potrzeby i problemy ludzi. Wsłuchuję się w to, co mówią i mam gotową bazę do projektowania. Poprzez moje projekty mogę dać głos osobom, które nie są w stanie same powiedzieć czego potrzebują – mówiła Karolina Kruszewska w wywiadzie do „Rynku 7”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłotoryjska już poszerzona. Przebudowa w toku
Następny artykułKto według Ciebie był najlepszym hokeistą w historii Unii?