Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców – tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego torunianie i odwiedzający miasto goście mogli jeszcze lepiej poznać Jego historię oraz osiągnięcia.
Po roku świętowania jubileuszu przyszedł czas na zamknięcie obchodów. Z tej okazji między 17 a 19 lutego 2024 r. mieszkańcy oraz odwiedzający Toruń turyści mogli wziąć udział w interesujących wydarzeniach, skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i starszych widzów.
Najmłodsi obejrzeli spektakl pod tytułem „Kocia Szajka i fałszerze pierników” w Teatrze Baj Pomorski. W niedzielę każdy chętny mógł zwiedzić za darmo Dom Kopernika. Wszyscy zwiedzający otrzymali także pamiątkowy gadżet kopernikański. W Centrum Kultury Dwór Artusa odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotografii Marka Czarneckiego „W gościnie u Kopernika”. Była to niezwykła okazja, żeby poznać tajniki powstania projektu i porozmawiać z jego twórcą.
W poniedziałek 19 lutego 2024 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego torunianie i turyści mogli obejrzeć pokaz z elementami ognia. Uroczysta część zakończenia obchodów połączona z wręczeniem Medali Pamiątkowych Roku Mikołaja Kopernika odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza.
To wyróżnienie otrzymało dotychczas 66 osób i instytucji, wśród nich kopernikańskie instytucje Torunia, m.in.: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Specjalistyczny Szpital Miejski, Planetarium, I Liceum Ogólnokształcące, Fabryka Cukiernicza „Kopernik”, Książnica Kopernikańska, klub AZS UMK, Hufiec ZHP Toruń, To-Mi-To czy Biblioteka Uniwersytecka.
To dostojne grono powiększono w trakcie finałowej uroczystości o 11 zasłużonych osób i instytucji. Medale otrzymali: Michał Kłosiński – kierownik Domu Kopernika i opiekun wielu wydarzeń kopernikańskich mijającego roku; Jerzy Rafalski – astronom z toruńskiego Planetarium, którego głos i autorską kreatywność podziwiają od lat wszyscy widzowie planetaryjnych seansów; profesor Jarosław Dumanowski – toruński historyk, odkrywca najstarszej polskiej książki kucharskiej „Kuchmistrzostwo” i pomysłodawca ubiegłorocznej kampanii „Zjedz jak Kopernik”; Koło Przewodników PTTK w Toruniu; Oddział Miejski PTTK w Toruniu; Biuro Turystyczne Copernicana; Klub Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna; Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej; dr Marek Rubnikowicz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2007-2020; Krzysztof Młotkowski – założyciel i szef faksymilowego i bibliofilskiego Wydawnictwa „Młotkowski” oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Medale wręczyli prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.
Podczas tegorocznego Dies Natalis Copernici byliśmy świadkami prelekcji Mariusza Knorowskiego „Plakat kopernikański” oraz dyskusji panelowej „Mikołaj Kopernik w plakacie, grafice współczesnej i dizajnie”. Otwarcie wystawy „Plakat kopernikański 550+1” uświetnił koncert Voices of the Cosmos. W trakcie całego spotkania Andrzej Poprostu malował na płótnie mural pt. „Kopernik”.
Fot. Agnieszka Bielecka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS