Temat podatku od samochodów spalinowych stał się przedmiotem dyskusji już w 2022 roku, kiedy w ramach rozmów o unijnych pieniądzach z KPO dla Polski poinformowano, że kraj został zobowiązany do wprowadzenia opłaty. Po wyborach i zmianie władzy w Polsce temat podatku ucichł – jak jednak wynika z planów, powinien on zacząć obowiązywać już w 2024 roku. Czy tak się stanie?
Podatek od aut spalinowych w 2024 roku? Ministerstwo odpowiada
Według wstępnych założeń, w 2024 roku pojawić miała się jednorazowa opłata w postaci daniny, do której opłacenia mieli zostać zobowiązani właściciele, rejestrujący pojazdy spalinowe. Podatek ekologiczny od samochodów spalinowych miał zostać wprowadzony na stałe, w formie corocznej opłaty dwa lata później – w 2026 roku. O to czy tak się stanie jeszcze pod koniec 2023 roku, zostało zapytane przez grupę ZPR Media Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
“Resort przekonuje, że ‘nie są prowadzone w chwili obecnej żadne prace w zakresie opłat/ danin za auta spalinowe‘. ‘W przypadku prac nad projektem zostanie on zgodnie z przepisami udostępniony do konsultacji publicznych zarówno na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, jak i Rządowego Centrum Legislacji'” – przekazano wówczas.
Podatek od samochodów spalinowych. W części krajów obowiązuje. Ile wynosi?
Mimo że kwestia ewentualnego wprowadzenia podatku od aut spalinowych w Polsce nie jest jeszcze rozstrzygnięta, wielu właścicieli samochodów zastanawia się, jaka mogłaby być jego wysokość. Nieoficjalne informacje pojawiające się w mediach sugerują, że może on wynieść nawet kilkaset złotych. Podstawą tych spekulacji ma być wysokość daniny, jaką płacą właściciele aut w innych krajach. W Holandii jednorazowa opłata za samochód spalinowy wynosi średnio około 650 euro. W Bułgarii natomiast jest ona naliczana od mocy silnika i wynosi średnio 0,60-3,22 euro od każdego kW.
Warto mieć jednak na uwadze, decyzja czy opłata za samochód spalinowy zostanie wprowadzona, wciąż nie została jeszcze podjęta.
Jak odnajdujesz się w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu money.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS