A A+ A++

Trzy osoby trafiły do szpitala po śmiertelnym zatruciu mięsem. Jedna z nich zmarła. RCB wydało ostrzeżenie i apeluje, aby wszyscy którzy źle poczuli się po spożyciu produktów mięsnych, zwłaszcza nabywanych na targach, zgłaszali się do szpitala.

„Policjanci zatrzymali 55-letnią kobietę i 56-letniego mężczyznę w sobotę w nocy. – Przyznali się, że hodują trzodę i dla podreperowania budżetu domowego wyrabiają wędliny, które sprzedawali na terenie Nowej Dęby – powiedziała PAP podinspektor Beata Jędrzejewska-Wrona, rzeczniczka Komendy Policji w Tarnobrzegu ” – relacjonuje portal Hej Mielec.

Okazało się, że oferowane przez nich produkty nie były bezpieczne dla zdrowia. Po ich spożyciu trzy osoby trafiły do szpitala. Jedna z nich zmarła. Małżonkowie trafili do policyjnego aresztu. Swoje produkty sprzedawali z samochodu na targu w Nowej Dębie. W ich domu policjanci zabezpieczyli jeszcze dwadzieścia kilogramów mięsa. Wczoraj, w sobotę po godzinie 19.00 policja otrzymali informację, że w szpitalu w Nowej Dębie w wyniku zatrucia pokarmowego zmarł 54-letni mężczyzna. Dwie inne osoby są w trakcie leczenia. Policjanci ustalili, że zjadły one kupione na targowisku od obwoźnego sprzedawcy wyroby garmażeryjne.

Rządowe CentrumBezpieczeństwa wydało ostrzeżenie.
„Uwaga! Nie jedz mięsa z targowiska w Nowej Dębie (powiat tarnobrzeski). Wysokie ryzyko zatrucia zagrażającego zyciu. Jeżeli masz objawy zatrucia – dzwon na 112.”
ALERT RCB tej treści został wysłany do odbiorców na terenie części woj. podkarpackiego:

  • powiat stalowowolski,
  • powiat niżański,
  • powiat mielecki,
  • powiat tarnobrzeski,
  • powiat kolbuszowski.
  • Jeśli w ostatnim czasie jadłeś mięso pochodzące z niesprawdzonego źródła, odczuwasz niepokojące objawy zdrowotne i podejrzewasz, że mogło jedzenie być zatrute – natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń na 112!
  • Bądź świadomy objawów zatrucia – te mogą różnić się w zależności od rodzaju zatrucia oraz od tego, jak bardzo zatrute było mięso – to m.in.:
  • Nudności – są jednym z najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego. Osoba może odczuwać dyskomfort w żołądku i uczucie niechęci do jedzenia.
  • Wymioty i biegunka – to naturalny sposób organizmu na pozbycie się toksyn. Mogą wystąpić zarówno po spożyciu zatrutego mięsa, jak i w trakcie trawienia.
  • Bóle brzucha – ostre lub tępe. Mogą być różnie lokalizowane i nasilać się wraz z intensywnością zatrucia.
  • Gorączka – w przypadku ciężkiego zatrucia pokarmowego może wystąpić gorączka, która jest reakcją organizmu na obecność toksyn.
  • Ogólne osłabienie – zatrucie pokarmowe może prowadzić do ogólnego osłabienia, uczucia zmęczenia i apatii.
  • Podziel się informacjami dotyczącymi potencjalnego zagrożenia ze swoimi bliskimi, aby zapobiec spożyciu przez nich zatrutego mięsa oraz zachęcić ich do zachowania ostrożności przy zakupach spożywczych.
  • Kupuj mięso tylko w sprawdzonych miejscach. Jeżeli masz wątpliwości co do pochodzenia mięsa lub jego świeżości, zrezygnuj z zakupu lub skonsultuj się z właściwym terytorialnie inspektoratem weterynarii – ostrzega RCB.
    Źródło: RCB, hejmielec.pl, policja.pl

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędziemy świętować 50-lecie produkcji fiata 126p w Tychach!
Następny artykułNFZ przypomina – cały czas można skorzystać z bezpłatnych badań dotyczących jelita grubego