A A+ A++

Na fali mody na tropikalne rośliny w sklepach ogrodniczych królują dziś palmy areka. Stosunkowo łatwe w uprawie i zachwycające bujnym pióropuszem eleganckich liści potrafią całkowicie odmienić oblicze domowego wnętrza. Specjalnie dla mniej doświadczonych ogrodników podpowiadamy, jak pielęgnować palmę areka, kiedy przesadzać i w jaki sposób najlepiej wykorzystać jej liczne zalety.

Palma areka jako roślina doniczkowa, fot. Pixel-Shot/Shutterstock

  1. Jak wygląda palma areka?
  2. Jak dbać o palmę areka – przesadzanie i uprawa
  3. Jak często podlewać palmę areka? Kiedy nawozić?
  4. Jak rozmnożyć palmę areka?
  5. Dlaczego areka usycha – powszechne problemy w uprawie
  6. Palma areka – wykorzystanie

Dypsis lutescencs to gatunek pochodzący oryginalnie z Madagaskaru, ale rozprzestrzeniony już w wielu ciepłych lokalizacjach, od Tajlandii po Kubę. W naszym klimacie uprawia się go wyłącznie w domu jako roślinę doniczkową idealnie nadającą się do jasnych wnętrz – z daleka jednak od bezpośrednich promieni słonecznych.

Jak wygląda palma areka?

W środowisku naturalnym areki dorastają nawet 12 m i jako okazałe drzewa o szerokiej koronie zapewniają sporo przyjemnego cienia. W uprawie domowej nie przekraczają jednak zwykle 2-3 m wysokości, imponując przy tym rozłożystym krojem. Palma areka to prawdziwy pióropusz długich pierzastych liści, które rozkładają się uroczymi łukami na wszystkie strony świata. Charakterystyczne żółte pędy do złudzenia przypominają bambusa, czemu gatunek zawdzięcza przydomek palmy bambusowej. Kwitnienie niestety obserwowane jest wyłącznie w uprawie pod gołym niebem.

Najtaniej jest oczywiście kupić małą sadzonkę palmy areka. Jak szybko rośnie w domowej uprawie? Około 15-25 cm rocznie, jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunku rozwoju. Nie jest to tempo porównywalne z bambusem, ale w mniejszych wnętrzach może być sporą zaletą.

Jak dbać o palmę areka – przesadzanie i uprawa

Jako roślina ciepłolubna areka powinna być stale utrzymywana w temperaturze 16-24°C. Warto przy tym wystrzegać się zimowych przeciągów, które mogą zaszkodzić pięknym liściom. Co 2-3 lata wymagana jest zmiana donicy na większą, przy czym jednorazowo średnicę zwiększamy o maksymalnie 5 cm, gdyż korzenie lubią być lekko stłoczone.

Jak przesadzać palmę areka? Gatunek potrzebuje dobrze przepuszczalnej, lekko kwaśnej ziemi, więc nową donicę należy wypełnić mieszanką torfowca, piasku i perlitu lub gotowym podłożem do palm. Donica musi mieć przy tym zapewniony drenaż – bądź to w postaci otworów na dnie, bądź warstwy keramzytu. Alternatywnie arekę można również uprawiać hydroponicznie, czyli bez ziemi, z użyciem samej wody. Rezultaty są zaskakująco dobre!

W przeciwieństwie do innych palm areka dość dobrze znosi przycinanie. Nie jest ono co prawda konieczne, ale jeśli zauważymy, że niektóre liście prezentują się nieciekawie, można je z bez obaw uciąć tuż przy samej ziemi. Roślina wypuszcza nowe pędy zawsze od środka.

Pośród wskazówek jak pielęgnować palmę areka ważne jest również regularne oczyszczanie liści. Może je ocierać ściereczką lub wstawić na chwilę pod prysznic o pokojowej temperaturze, ale eksperci w szczególności polecają wystawianie donic od czasu do czasu na letni deszcz.

Palmy areka uprawiane pod gołym niebem, fot. Michaelnero/Shutterstock

Jak często podlewać palmę areka? Kiedy nawozić?

Kluczem do zdrowia areki jest utrzymanie ciągłego nawilżenia podłoża bez przemaczania korzeni, bardzo podatnych na gnicie. Przede wszystkim warto jest więc zachowywać stale wysoką wilgotność powietrza (powyżej 50%) w pomieszczeniu, gdzie rezyduje palma areka. Jak często podlewać? Odpowiedź na to pytanie zależy od warunków temperaturowych i pory roku. Generalnie podlewamy zawsze, gdy tylko przeschnie kilka wierzchnich centymetrów podłoża, ale w zimie ową częstotliwość zmniejszamy. Do podlewania wykorzystujemy wodę destylowaną, filtrowaną lub deszczówkę.

Nawożenie nie jest absolutnie konieczne, ale z obserwacji wynika, że przysparza palmie zdrowia i zwiększa tempo jej wzrostu. Wiosną i latem warto więc raz na miesiąc podlać arekę dawką uniwersalnego nawozu, rozcieńczoną w wodzie.

Tabela przedstawiająca korzyści z uprawy palmy areka; opracowanie własne

Jak rozmnożyć palmę areka?

Wiosenne przesadzanie jest dobrą okazją, aby podzielić rozrastającą się kępę na mniejsze części. Jest to też najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób jak rozmnożyć palmę areka w warunkach domowych. Podziału dokonujemy ręcznie, delikatnie separując pędy, tak, aby nowe sadzonki miały ich przynajmniej po pięć. Jeśli kępa jest zbita, do podziału można wykorzystać ostry nóż. Nowe rośliny przesadzamy do odpowiednio mniejszych donic wypełnionych świeżym podłożem.

Dlaczego areka usycha – powszechne problemy w uprawie

Palmy areka nie należą do kapryśnych, ale czasami ich kondycja widocznie się pogarsza. Brązowiejące wierzchołki liści mogą wynikać ze zbyt niskiej wilgotności lub temperatury we wnętrzach, jak również z niedostatków podlewania. Na szczęście nieeleganckie części liści można bez skrupułów odciąć, o ile nie znajdują się na nowych, tegorocznych pędach.

Żółknięcie liści jest naturalnym procesem starzenia, ale czasami bywa skutkiem ubocznym zbyt intensywnego nasłonecznienia. Pojedyncze żółte liście można oczywiście usunąć. Nadmiar słońca manifestuje się również czasem brązowymi plamami. Jeśli brązowieją jednak całe pędy i to już od podstawy, to najpewniej wynik przelewania rośliny.

Spośród szkodników najczęściej obserwuje się:

  • przędziorki chmielowce – pokrywające liście delikatną białą siecią i pojawiające się głównie w warunkach niskiej wilgotności powietrza;
  • wełnowce – białe szkodniki na spodnich stronach liści;
  • czerwce – brązowe owady wysysające sok z liści.

Jak uratować palmę areka przed skutkami inwazji? Najlepiej jest zastosować połączenie mydeł insektobójczych i naturalnych olejków roślinnych o działaniu owadobójczym.

Palma areka jako element kompozycji doniczkowych roślin tropikalnych, fot. Palma areka jako roślina doniczkowa, fot. New Africa /Shutterstock

Palma areka – wykorzystanie

Areka jest elegancką, wyniosłą rośliną, która doskonale wypełnia puste przestrzenie we wnętrzach i może pełnić funkcję zielonego parawanu. Dobrze prezentuje się również w połączeniu z innymi tropikalnymi gatunkami większych rozmiarów, np. monsterą, fikusem czy dieffenbachią.

Na uwagę zasługuje fakt, że areki aktywnie oczyszczają powietrze w domu z toksycznych związków, a dzięki objętości swych liści pomagają również zachować przyjemny poziom wilgotności. Dla optymalnych efektów warto mieć ich we wnętrzach nawet kilka!

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „Areca Palms Are the Toxin-Filtering Tropical Houseplants Your Home Needs” Rachel Jacks, https://www.apartmenttherapy.com/areca-palms-our-best-tips-for-growing-amp-care-240801, 19/01/2024
2. “How to Grow and Care for Areca Palm” Jon Vanzile, https://www.thespruce.com/grow-areca-palms-indoors-1902876, 19/01/2024
3. “How to grow areca palm” BBC Gardeners’ World Magazine, https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-areca-palm/, 19/01/2024
4. “Growing Areca Palm: Care Of Areca Palms Indoors” Jackie Carroll, https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/areca-palm/growing-areca-palm-indoors.htm, 19/01/2024
5. “How to Grow and Care for Areca Palm (Indoors + Outdoors)” Melissa Pino, https://www.planetnatural.com/areca-palm/, 19/01/2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiktoria! Czyżewska wygrywa w KSW!
Następny artykułTrwają przygotowania do otwarcia odcinka obwodnicy zachodniej. ZDM zmienia organizację ruchu