Obecnie używamy banknotów, które wprowadzono do obiegu 1 stycznia 1995 r., a od 7 kwietnia 2017 r. funkcjonują banknoty w nowej szacie graficznej. Obie wersje są nadal w obiegu i stanowią bezterminowo ważny środek płatniczy. Należy jednak pamiętać, że nie każdym banknotem możemy zapłacić w sklepach – przypomina “Dziennik Łódzki”.
Sprzedawca lub kasjer mają prawo odmówić przyjęcia zniszczonych pieniędzy. W takiej sytuacji to posiadacz banknotu musi zadbać o jego wymianę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wymienić zniszczone banknoty? NPB wyjaśnia
Jak informuje Narodowy Bank Polski, wymianie podlegają banknoty podarte, postrzępione, odbarwione, sprane, przedarte, uszkodzone, zabrudzone, posklejane i zaplamione. Takie pieniądze powinniśmy wymienić w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.
Co w sytuacji, gdy banknoty nie spełniają warunków wymiany w bankach na powyższych zasadach? NBP informuje, że wówczas banknoty przyjmowane są na podstawie wniosku przez banki i przesyłane do wymiany do centrali NBP.
To, jaką kwotę otrzymamy za wymieniany banknot, zależy jednak od tego, jak bardzo uszkodzone są pieniądze. Jak wyjaśnia NBP, banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.
Banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.
Wniosek o wymianę uszkodzonych banknotów znajdziemy na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS