A A+ A++

Dla wielu praca przy komputerze wydaje się przyjemna i wygodna. Jest w tym sporo prawdy – o ile stanowisko jest odpowiednio przystosowane do pracy. Zła organizacja znacznie utrudnia wykonywanie obowiązków i grozi problemami zdrowotnymi. Dowiedz się więcej!

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze?

Przepisy BHP dokładnie określają, jakie stanowisko pracy może zostać uznane za ergonomiczne. Składa się na to wiele czynników – od odpowiedniej odległości od monitora po regulację krzesła biurowego.

Stół i krzesło powinny być ustawione tak, by klawiatura zawsze znajdowała się na wysokości łokci. Trzymanie rąk w innej pozycji przez wiele godzin jest nie tylko niewygodne – może też skutkować problemami ze zdrowiem. Przepisy nakazują też wyregulowanie fotela w ten sposób, by kąt w kolanach wynosił od około 90° do 110°. Samo oparcie także ma znaczenie: powinno przylegać do łopatek i lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

A co z akcesoriami do komputera? Klawiatura ma być ustawiona tak, by można było oprzeć przedramiona na podłokietnikach (w niektórych przypadkach także na biurku). Ważne jest też, by dało się opierać nadgarstki na specjalnych żelowych podkładkach.

Odpowiednie ustawienie monitora ma znaczenie

Przepisy opisują także to, jak prawidłowo ustawić monitor w miejscu pracy. Przede wszystkim powinien się on znajdować w odległości około 60 centymetrów od oczu. Warto przy tym wiedzieć, że optymalna odległość w dużej mierze zależy też od rozmiaru ekranu. Ustawa nie reguluje tego zbyt dokładnie, ale monitor 21:9 jest znacznie szerszy niż przeciętny ekran 16:9. Jednak ultrapanoramiczne wyświetlacze rzadko są częścią zwykłego sprzętu biurowego.

Ważny jest też kąt patrzenia na monitor. Przyjmuje się, że górna krawędź ekranu zawsze powinna znajdować się poniżej poziomu oczu. W ten sposób kąt między ekranem a linią wzroku będzie wynosił mniej więcej 90°. Jakie to właściwie ma znaczenie? W takiej pozycji oczy najmniej się męczą, a głowa i szyja są w odpowiedniej pozycji.

Monitor nie powinien odbijać światła ani mieć ustawionego zbyt wysokiego kontrastu, który męczy oczy. Zazwyczaj możesz temu łatwo zapobiec – wystarczy ustawić go bokiem do okna. A co, jeśli warunki na to nie pozwalają? Wówczas dobrze, by ekran był chroniony specjalną warstwą antyrefleksyjną – nawet jeśli jest to monitor przenośny.

Dlaczego BHP w biurze jest tak ważne?

Choć biuro wydaje się bezpiecznym środowiskiem, praca przy komputerze nie jest wolna od zagrożeń i kontuzji. Wiele z nich wynika choćby z nieodpowiedniej postawy podczas siedzenia przy komputerze. Zaniedbanie tych kwestii może prowadzić do obrażeń pracowników i konsekwencji prawnych dla Twojej firmy. Dlatego ustanowienie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to konieczność.

Cel BHP jest prosty – ma zapewniać personelowi dobre warunki do pracy. Każdy powinien mieć możliwość pracy w środowisku, które nie naraża go na problemy ze zdrowiem. W bezpiecznych przestrzeniach biurowych pracownicy mogą skutecznie wykonywać swoje obowiązki. Zapewnienie bezpieczeństwa swojemu biurowemu personelowi to też wymóg prawny.

Jak to wygląda z biznesowego punktu widzenia? Usuwanie zagrożeń dla zdrowia w biurze z pewnością usprawni działanie Twojej firmy. Im mniejsze prawdopodobieństwo wypadków i urazów, tym mniej zwolnień lekarskich i kłopotów z pracownikami. Zdrowy personel pracujący w dobrych warunkach pracuje skuteczniej i wydajniej.

Dobra organizacja pracy to podstawa!

Wdrożenie dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa w biurze pozwala budować lepsze środowisko pracy. Pracownicy czują się bezpieczni i chronieni przez swojego pracodawcę, a to bardzo ważne. Wówczas są mniej rozproszeni, nie martwią się o ryzyko i mogą skoncentrować się na swojej pracy.

Odpowiednia organizacja stanowiska pracy to nie tylko kwestia przepisów. Przestrzeganie przepisów BHP zapewnia personelowi bezpieczne środowisko do wykonywania swoich obowiązków. Zadbaj o swoje środowisko pracy, a na pewno na tym zyskasz!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy Polska 2050 szykuje się do walki o fotel prezydenta miasta?
Następny artykułStarogardzka Akademia Wsparcia Dziecka i Rodziny dofinansowana przez Miasto