Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na samorządy obowiązek kontroli właścicieli nieruchomości wyposażonych w szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Mieszkańcy, którzy nie dopełnią obowiązku posiadania umowy na wywóz nieczystości stałych i nie mają rachunków za wykonywanie takiej usługi, muszą się liczyć z konsekwencjami.
Tego rodzaju kontroli miejski samorząd zobowiązany jest dokonać co najmniej raz na dwa lata. Mieszkańcy nie muszą się obawiać, że do ich domu zapuka urzędnik, bowiem kontrole prowadzane są głównie w siedzibie przemyskiego magistratu – zza biurka i polegają na sprawdzeniu, czy właściciel lub użytkownik nieruchomości posiada zawartą pisemną umowę na opróżnianie zbiornika bezodpływowego lub osadnika w instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Udokumentować rachunkami trzeba też częstotliwość wywozu ścieków z nieruchomości. Magistrat rozsyła do mieszkańców korespondencję z poleceniem dostarczenia kompletu dokumentów.
Urzędnicy prowadzą też inwentaryzację urządzeń odprowadzających nieczystości ciekłe z nieruchomości znajdujących się na terenie miasta Przemyśla, w związku z czym przypominają, że mieszkańcy posiadający je mają czas do końca kwietnia br., by zgłosić do ewidencji zbiorników bezodpływowych lub ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków urządzenie odprowadzające ścieki z ich nieruchomości. Należy to zrobić, wypełniając stosowny formularz, który możemy pobrać w Kancelarii Ogólnej Urzędu i w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Ci, którzy z obowiązku się nie wywiążą lub przegapią terminy, mogą się spodziewać u siebie urzędników, którzy przeprowadzą kontrolę na terenie nieruchomości we współpracy ze strażą miejską. Miasto przypomina też, że utrudnianie urzędnikom przeprowadzenia kontroli podlega karze grzywy. Tak samo jak pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa.
Za kontrolami przemawiają statystyki. Jak wynika z informacji GUS za 2022 r., w Polsce ponad 90 proc. ścieków z szamb trafia w sposób niekontrolowany do środowiska. Potwierdzają to rozmaite raporty, m.in. ten Najwyższej Izby Kontroli.
Autor: Urszula Gielo
/ Życie Podkarpackie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS