Wysokość alimentów ustalana jest indywidualnie, w zależności od potrzeb małoletnich, a także możliwości finansowych płacącego. Przyjmuje się, że średnio alimenty powinny wynosić między 800 a 1500 złotych. Jak ustalić wysokość alimentów? Kiedy można podnieść zasądzoną kwotę?
Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?
Proces ustalania wysokości alimentów bywa przedmiotem dużych sporów między byłymi małżonkami. Warto wówczas, aby przy ustaleniu ich wysokości pomógł adwokat alimenty w Warszawie. Rzeczywiste i udokumentowane potrzeby dziecka, a także możliwości majątkowych płacącego, to dwa najważniejsze czynniki, które brane są pod uwagę w trakcie ustalania wysokości alimentów.
Ustalając kwotę, sąd bierze pod uwagę realne potrzeby dziecka, a także określa, czy realnie na takie potrzeby stać rodzica. Do usprawiedliwionych potrzeb dziecka należy:
-
wyżywienie,
-
koszty mieszkania, które dzielone są na wszystkich domowników,
-
zakup odzieży i obuwia,
-
wydatki na opiekę medyczną,
-
zakup kosmetyków i środków czystości,
-
wydatki na hobby, sport, kulturę itp.,
-
zajęcia dodatkowe,
-
kieszonkowe.
Oczywiście koszty utrzymania dziecka różnią się w zależności od jego wieku i stanu zdrowia. Alimenty mają starczać nie tylko na zakup żywności czy zapewnienie potrzeb mieszkaniowych małoletniego, ale przede wszystkim mają pokrywać wydatki na realizację pasji czy potrzeb społecznych.
Podczas ustalania wysokości alimentów, brane są pod uwagę potrzeby dziecka, a także możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica. Przy ustalaniu kwot ważne są finanse obecne, jak również przyszłe możliwości finansowe. Chodzi o to, czy rodzic ma szansę się rozwijać i tym samym zwiększyć swoje zarobki. Sąd może wziąć pod uwagę posiadane nieruchomości, samochody czy inne dobra, które w jakiejś części można spieniężyć, by zrealizować obowiązek alimentacyjny.
Jak podwyższyć alimenty na dziecko?
Kwota alimentów nie jest ustalana raz na zawsze. Może zaistnieć sytuacja, w której wpływająca co miesiąc kwota będzie niewystarczająca. Wówczas rodzic opiekujący się dziećmi, może wystąpić o podwyższenie alimentów. W takim wypadku dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże zgromadzić odpowiednie dokumenty i skonstruować wniosek.
Żądanie podwyższenia alimentów może nastąpić jedynie wówczas, gdy zmieniły się okoliczności ustalenia pierwotnej kwoty. Mogą to być nowe potrzeby dziecka, wynikające na przykład z jego stanu zdrowia. Również jeśli sytuacja majątkowa jednego z rodziców uległa zmianie, możliwe jest wnioskowanie o podwyższenie alimentów.
W trakcie rozprawy należy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające zmianę sytuacji którejś ze stron. W przypadku zmiany sytuacji dziecka należy przedstawić rachunki, faktury czy umowy. W przypadku rodzica może to być nowa umowa o pracę lub wyciąg z konta.
Ustalanie wysokości alimentów to trudna i delikatna sprawa. Budzi wiele emocji u każdej ze stron. Niemniej jednak należy pamiętać, że alimenty to pieniądze, które zasądzane są dziecku i jego dobro powinno być brane przede wszystkim pod uwagę.
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS