Lokale wyborcze były otwarte od 9 do 20 czasu lokalnego. Jak donosi Reuters po przeliczeniu 58,3 proc. głosów centroprawicowy kandydat rządzącej Koalicji Narodowej otrzymał 52,7 proc. poparcia. Jego konkurent Pekka Hvaisto, przedstawiciel partii Zielonych i były szef MSZ, uzyskał 47,3 proc.
Te wstępne wyniki potwierdzają przedwyborcze prognozy, w których Stubb cieszył się 5-6 proc. przewagą. W pierwszej turze wyborów, która miała miejsce pod koniec stycznia, Stubb wygrał niewielką przewagą zaledwie 1,4 pkt. proc. Wzięło wówczas udział 75 proc. uprawnionych do głosowania.
“Nowa era w historii Finlandii”
Reuters przekonuje, że wybory prezydenckie wyznaczają “nową erę” w historii Finlandii. W wyniku wojny na Ukrainie Helsinki zerwały z wieloletnią polityką “równego dystansu” i zdecydowały się wejść do NATO.
Dotychczasowy prezydent Sauli Niinisto, który swój urząd piastował przez 12 lat (w Finlandii jedna kadencja trwa sześć lat), ze względu na bliskie relacje z Moskwą zyskał przydomek “zaganiacza Putina”.
“Następca Niinisto będzie odgrywał kluczową rolę w definiowaniu roli Finlandii w NATO, przejmując wiodącą rolę w kreowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w ścisłej współpracy z rządem przy jednoczesnym pełnieniu funkcji głównodowodzącego sił zbrojnych” – twierdzi Reuters.
Finlandia w NATO
Po rozpoczęciu przez Rosję wojny na pełną skalę z Ukrainą, rządy Szwecji i Finlandii wyraziły chęć wejścia do NATO. Wnioski o członkostwo obu krajów zostały szybko zatwierdzone przez wszystkie państwa NATO, z wyjątkiem Turcji i Węgier. Prezydent Erdogan zażądał od Szwecji ekstradycji przedstawicieli Partii Pracy Kurdystanu, a premier Węgier mówił o “braku szacunku” dla Budapesztu ze strony krajów nordyckich.
Pod koniec marca parlamenty Turcji i Węgier ratyfikowały wniosek Finlandii o członkostwo w Sojuszu. Po długich negocjacjach Ankara zgodziła się na przystąpienie Helsinek do NATO, co nastąpiło 4 kwietnia ubiegłego roku. Negocjacje ze Szwecją trwały dłużej, dlatego procedura wyrażenia na nie zgody w tureckim parlamencie rozpoczęła się dopiero w październiku ubiegłego roku.
Czytaj też:
Granica Finlandii z Rosją pozostanie zamknięta. Helsinki przypominają przyczynę
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS