A A+ A++


Reklama

Prezydent Ludomir Handzel na swoim fanpage zamieścił kilka szkiców – wizualizacji, które mają dotyczyć rozbudowy należącego do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu budynku na rogu ul. Kopernika i Matejki. Nie są znane żadne szczegóły pomysłu. Przedstawianie opinii publicznej mało konkretnych, bardzo wstępnych rysunków to jedna z ulubionych metod obecnych władz miasta na sprawianie wrażenia aktywności inwestycyjnej.

Prezydent Ludomir Handzel zamieścił wizualizacje wyłącznie na swoim fanpage w serwisie Facebook oraz własnej stronie internetowej ludomirhandzel.info. „Przekazałem panu dyrektorowi Jackowi Tomasikowi i Radzie Pedagogicznej propozycje rozbudowy budynku I Liceum Ogólnokształcącego z prośbą o konsultacje. To też ciekawa informacja dla absolwentów, których serdecznie pozdrawiam” – oto cały opis zamieszczonych szkiców oraz zdjęć budynku Matejki 22. Nie ma żadnych dodatkowych informacji.

Kwestia ewentualnej rozbudowy zaniedbanego budynku nie była wcześniej poruszana w żadnym z publicznych wystąpień prezydenta. Nie znajdziemy też takiej pozycji w przygotowanym przez niego budżecie miasta na 2024 rok. Ale zamieszczenie kilku rysunków wystarczyło, aby kilkoro zwolenników prezydenta skomentowało: „Cenna inicjatywa. Więcej takich prosimy”, „Super wiadomość. Dziękujemy” albo po prostu „Wow”.

Publikacja, często z zaskoczenia i wyłącznie w swoich mediach, różnych wizualizacji i nie idące w ślad za nimi konkrety oraz działania, wydają się charakterystyczną cechą mijającej kadencji prezydenta Handzla. Od rysunkowych wizji rozpoczynał jeszcze swoją kampanię wyborczą w 2018 roku. Wśród graficznych prezentacji planowanych inwestycji były m.in. bulwary nad Kamienicą, most południowy na Dunajcu, parking dwupoziomowy w centrum i kładka pieszo-rowerowa na filarach starego mostu heleńskiego.

Już po objęciu władzy w Ratuszu prezydent co jakiś czas zaskakiwał opinię publiczną różnymi prezentacjami. Tak było m.in. w przypadku przedstawiania koncepcji rewitalizacji Rynku Maślanego. Wizualizacje się z czasem, podobnie też jak koncepcja, zmieniały, ale inwestycja przez 5 lat nie została rozpoczęta. Prezydent tłumaczył to niechęcią byłego wojewody z PiS do przekazania terenów po byłej siedzibie straży pożarnej przy ul. Grybowskiej.

Podobnie sprawa wyglądała w przypadku koncepcji rozbudowy Sądeckiej Biblioteki Publicznej. – Ten pomysł który państwu prezentuje jest odważny, bo łączy budynek historyczny z nowoczesną architekturą placu, który znajduje się za biblioteką. Jestem bardzo ciekawy państwa opinii – mówił na początku marca 2021 roku Ludomir Handzel prezentując kilka poglądowych grafik. Prezydent na swoim fanpage opublikował wówczas również ankietę, w której pytał się mieszkańców o opinię na temat tej propozycji lub alternatywnie o budowę biblioteki w innej lokalizacji. Jednak jej wyników nigdy nie upubliczniono.

W marcu 2023 powrócił do tematu ale już z innymi wizualizacjami. – Przygotowaliśmy koncepcję rozbudowy siedziby Sądeckiej Biblioteki Publicznej. Inwestycja będzie miała na celu rozszerzenie oferty biblioteki i stworzenie jak największej przestrzeni dla czytelników – napisał na swoim fanpage w serwisie Facebook Ludomir Handzel. – Donosiciele będą mieli co robić, dla nich to koszmar, Prezydent działa – dodał w swoim stylu. I to tyle, co zamieścił w tej sprawie do dziś.

W ostatnich latach nie mogło również zabraknąć wizualizacji związanych z dość mglistymi planami odbudowy Zamku Królewskiego. W 2019 pokazano pierwsze rysunki. Potem, w 2022 roku, zaprezentowano „koncepcję odbudowy nowosądeckiego zamku”. Wizja zdobyła dość duży rozgłos nie tylko w mieście, ale w całym kraju, głównie z powodu fali krytyki ze strony architektów, historyków sztuki oraz ówczesnej małopolskiej konserwator zabytków. Część wizualizacji potem usunięto ale temat teoretycznie jest kontynuowany – w rejonie ruin zamku miasto od kilku lat finansuje prace archeologiczne. Więcej znajdziecie w naszym archiwum: Dom weselny „Zamek królewski”

Jednak najwięcej wizualizacji prezentowanych co kilka miesięcy przez prezydenta pojawiło się w związku z zapowiedzianą pod koniec 2019 roku budową stadionu piłkarskiego, dużego parkingu oraz urzędu miasta – wszystkie te inwestycje miały być skończone w ciągu kilku lat przy ul. Kilińskiego. Szkice dotyczące przyszłej siedziby urzędników były robione tak szybko, że zawierały nawet błędną nazwę Urzędu Miasta Nowego Sącza. Obiekt, który według pierwszych zapowiedzi miał zostać ukończony w 2023 roku, nie powstał do dziś mimo, że zaciągnięto na niego kredyt. Po dwóch latach zrezygnowano ze starań o lokalizację przy ul. Kilińskiego i próbowano znaleźć inne miejsce dla niego, ostatnio była mowa o ul. Gucwy.

Największej liczby wizualizacji doczekał się jednak stadion przy ul. Kilińskiego. Publikowano je wielokrotnie, w lutym 2023 jako „ostateczne”. Ale to już też się zdezaktualizowało, bo w międzyczasie zmieniono koncepcję faktury elewacji.

(JO)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPieczemy róże karnawałowe i smażymy pączusie
Następny artykułKoniec marzeń o obronie tytułu. Wielki mecz rywala Hurkacza